Yeşil kurt, Helicoverpa armigera (Lepidoptera: Noctuidae): laboratuvar koşullarında bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi ve moleküler karakterizasyonu
Bollworm, Helicoverpa armigera (Lepidoptera: Noctuidae): determination of some biological properties in laboratory conditions and molecular characterization
  1. Tez No: 604189
  2. Yazar: SEDA YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Zooloji, Biology, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, yeşil kurdun Helicoverpa armigera Hübner, laboratuvarda domates üzerinde biyolojik özelliklerinin belirlenmesi, laboratuvarda konukçusuna bağlı kalmadan yetiştirilmesi için farklı yapay diyetlerin test edilerek en iyi larva diyetinin tespit edilmesi, yapay diyet üzerinde ve domateste beslenen yeşil kurt bireylerinin toplam protein miktarlarının tespit edilmesi ve genetik çeşitliliğinin moleküler yöntemlerle belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında, yeşil kurdun toplamda 6 larva dönemi geçirdiği, larva gelişme süresinin ortalama 18,2±0,83 gün ve pupa gelişme süresinin de 9,31±0,79 gün olduğu belirlenmiştir. Bir dişinin ortalama 1096,3±105,56 adet yumurta bıraktığı tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, test edilen yapay diyetlerden diyet I ve II'de yeşil kurt larvaları laboratuvarda dört generasyon boyunca devamlı olarak başarılı bir şekilde yetiştirilmiş olup, larvaların laboratuvarda beslenmesi için besin ihtiyacının karşılanmasında uygun diyetler olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın üçüncü aşamasında, toplam protein miktarı yeşil kurt olgun larvalarında ortalama 24,37±2,63 µg/mg, pupalarında 51,14±2,66 µg/mg ve erginlerinde 33,91±4,86 µg/mg olarak belirlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa bölgesindeki 16 farklı lokasyonu temsil eden 45 örnekten mtDNA COI bölgesinde 536 bp'lik konsensus bölge elde edilmiştir. Yapılan analizlerde bu gen bölgesinde 13 haplotip ve 13 mutasyon belirlenmiş olup, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa'dan elde edilen H. armigera popülasyonlarında yüksek genetik çeşitlilik tespit edilmiştir. H. armigera popülasyonlarının ülkemizde ilk kez moleküler çeşitlilikleri bu çalışma ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the biological properties of bollworm, Helicoverpa armigera Hübner on tomato fruits and select the best larval diet by testing different artificial diets for continuous rearing without depending host in the laboratory and report the total protein content of bollworm individuals fed on artificial diet and tomato fruits and determine genetic diversity by molecular methods. In the first part of the study, the biological properties were reported. The bollworm larvae had 6 instars, larval duration period was about 18,2±0,83 days and pupal duration was about 9,31±0,79 days. The mean fecundity was 1096,3±105,56 number/eggs. In the second part of the study, different artificial diets were tested. Among the artificial tested diets, bollworm larvae were successfully reared in the laboratory for four generations in Diet I and Diet II, and were nutritionally suitable for larval feeding. In the third part of the study, total protein amount was about 24,37±2,63 µg/mg for mature larvae, 51,14±2,66 µg/mg for pupae and 33,91±4,86 µg/mg for adults. In the final part of the study, 536 bp consensus regions were obtained from mtDNA COI region from 45 samples representing 16 different locations in Çanakkale, Balıkesir and Bursa. In this analysis, 13 haplotypes and 13 mutations were identified in COI region and high genetic diversity was detected among H. armigera population obtained from Çanakkale, Balıkesir and Bursa. In this study, molecular diversity of H. armigera population was evaluated for the first time in Turkey.