Bazı bitkisel yağların, tütün bitkisinde zarar yapan yeşilkurtHelicoverpa Armigera (Hübner, 1805) (Noctuidae, Lepidoptera)üzerine toksik etkisinin belirlenmesi
Determination of toxic effect of some plant oils onHelicoverpa Armigera (Hubner, 1805) (Noctuidae, Lepidoptera)
  1. Tez No: 580363
  2. Yazar: MEHTAP GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Yeşilkurt Helicoverpa armigera (Hübner, 1805) (Noctuidae , Lepidoptera)'ya karşı 6 adet bitkisel yağ (Salvia officinalis L., Rosmarinus officinalis L., Lavandula sp., Origanum minutum, Melissa officinalis L., Mentha tomentosa var. villosa Benth)ve Neem Azal T/S (Azadiraktin)'nin toksik etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, laboratuvar koşullarında bitkisel yağların farklı dozlarının (50, 100, 200 and 400 ppm) Yeşilkurt larvalarına etkileri araştırılmıştır. Ölüm oranları uygulamadan 1,2, 3, 4 ve 5 gün sonra sayım yapılarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; tüm bitkisel yağlarda doza bağlı olarak larvalarda ölüm oranı artmıştır. Uygulamadan 5 gün sonra elde edilen LD 90 değerlerine bakıldığında; Püskürtme ve Daldırma uygulamalarında sırasıyla Adaçayında 4944.4 ve 3560.9 ppm, Biberiye de 2061.6 ve 1085.8 ppm, Kekikte 1142.4 ve 811.2 ppm, Lavantada 2062.5 ve 1282.2 ppm, Limonotunda 1597.1 ve 2600.3 ppm, Nane de 4944.4 ve 2164.9 ppm ve Azadiraktinde 1154.5 ve 972.3 ppm olarak bulunmuştur. Çalışmada kullanılan tüm yağlar LD değerlerine göre birlikte değerlendirildiğinde; O. minutum ve Azadiraktin'in larvalara karşı en toksik olduğu, bunu sırasıyla R. officinalis, Lavandula sp.,M. officinalis ve S. officinalis'in izlediği belirlenmiştir. Larvalara en az toksik bitkisel yağın ise M. tomentosa yağı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determinate the toxic effects of six plant oils (Salvia officinalis L., Rosmarinus officinalis L., Lavandula sp., Origanum minutum, Melissa officinalis L., Mentha tomentosa var. villosa Benth) and Neem Azal T/S (Azadirachtin) on larvae of Helicoverpa armigera (Hübner, 1805) (Noctuidae , Lepidoptera). In this study, effect of 4 different doses (50, 100, 200 and 400 ppm) were studied on the larvae. The mortality ratios were counted 1, 2, 3, 4 and 5 day after application. Recorded data revealed that mortality rate of Larvae increased depending on doses of all plant oils. When looking into obtained values 5 days after the application; the death rates in spraying and dipping method applications were found 4944.4 and 3560.9 ppm for S. officinalis, 2061.6 and 1085.8 ppm for R. officinalis, 1142.4 and 811.2 ppm for O. minutum, 2062.5 and 1282.2 ppm for Lavandula sp., 1597.1 ve 2600.3 ppm for M. officinalis, 4944.4 and 2164.9 ppm for M. tomentosa, and 1154.5 ve 972.3 ppm for Azadiractine respectively. When all the oils used in the study were evaluated according to LD values, O. minutum and azadirachtin were the most toxic for Larvae and following R. officinalis, Lavandula sp., M. officinalis and S. officinalis. In addition, the least toxic plant oil was M. tomentosa oil for larvae.