A compilation of dualities between 4D N=2 supersymmetric gauge theories and 2D conformal field theories
4B N=2 süpersimetrik ayar kuramları ve 2B açıkorur alan kuramları arasındaki ikiliklerin bir derlemesi
  1. Tez No: 604188
  2. Yazar: ABDULLAH KEREM KURŞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN KOZÇAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde AGT-W konjektürü incelenmektedir. AGT konjektürü, Luis F. Alday, Davide Gaiotto ve Yuji Tachikawa'nın 2009'da yayınlanan makalelerinde gösterilmiş bir olgudur. N=2 süpersimetrik U(2) ve SU(2) ayar kuramları ile bir çeşit açıkorur alan kuramı olan Liouville alan kuramını ilişkilendirmektedir. Bir ay sonrasında, Niclas Wyllard konjektürü genelleştirerek N=2 süpersimetrik SU(N) ayar kuramlarının A_{N-1} Toda alan kuramları ile bağlantısını kanıtlamıştır. AGT-W konjektürüne ek olarak ayar/Liouville üçlüğü, spektral ikilik ve Nekrasov-Shatashvili limiti yardımı ile 2B/4B ikiliği özetlenmiştir. N=2 süpersimetrik alan kuramları ayrıca Tip IIA, IIB sicim ve topolojik sicim kuramları zemininde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis AGT-W conjecture is reviewed. AGT conjecture is a phenomenon which is shown by Luis F. Alday, Davide Gaiotto and Yuji Tachikawa in their paper published in 2009. It relates the partition functions of both N=2 supersymmetric U(2), SU(2) gauge theories and Liouville field theory which is a type of conformal field theory. One month later, Niclas Wyllard extended the conjecture and proved the connection between N=2 supersymmetric SU(N) gauge theories and A_{N-1} Toda field theories. In addition to AGT-W conjecture, gauge/Liouville Triality, spectral duality and 2D/4D duality through Nekrasov-Shatashvili limit are summarized. N=2 supersymmetric gauge theories are also studied in type IIA, IIB and topological string theory background.