3D optical profilometry with a double beam-splitter setup
Çift ışık bölücü düzeneği ile 3 boyutlu optik profilometre
  1. Tez No: 604202
  2. Yazar: İSRA MERVE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde, çift ışık bölücü düzeneğinin kare saçak deseni üretimi için uygun ve pratik olduğu, ayrıca saçak dağılımının iki boyutta kolayca kontrol edilebileceği gösterildi. Bu yöntem, üç boyutlu test objelerinin yükseklik dağılımının ilave herhangi bir projeksiyon ünitesi kullanılmaksızın elde edilmesine imkân sağladı. Önerilen tekniğin geçerliliğini kanıtlamak için, küp şeklindeki ışık bölücünün açısı değiştirilerek çeşitli frekanslarda saçak desenleri elde edildi ve test objelerinin yükseklik dağılımdan dolayı deforme olan saçak desenlerini içeren görüntüler CCD kamera ile yakalandı. Oluşan kare saçak desenleri iki boyutlu sürekli dalgacık dönüşümü metodu kullanılarak analiz edildi ve belirli bir algoritma ile dikey ve yatay eksenlerdeki iki saçak desenine ayrıştırıldı. Analiz sonunda yüksekliğe bağlı faz haritası elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is demonstrated that a double beam splitter arrangement is very convenient and more practical to generate square shaped fringe patterns, and fringe distribution can be easily controlled in two dimensions. This enables to extract 3D height distribution of test objects without using any additional component as a projection unit. To approve the validity of the proposed technique, various frequencies of the fringe pattern are obtained by rotating a cubic beam splitter, and images that include deformed fringe patterns due to the height distribution of test objects are captured by a CCD camera. The resultant square fringe pattern is analyzed with two-dimensional continuous wavelet transform method and is separated into two fringe patterns in horizontal and vertical axes with a certain algorithm. The height-related phase map is acquired after analysis process.