Developing spatial AR platforms with tangibles for educative preschool games
- Tez No: 604216
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL YEMEZ, PROF. DR. HAKAN ÜREY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uzamsal artırılmış gerçeklik, sanal nesneleri veya herhangi bir bilgiyi projektörler yardımıyla gerçek dünyaya adapte etme tekniğidir. Gerçek dünyadaki bir değişim eş zamanlı olarak sanal nesnelerin veya bilginin de değişmesine neden olur. Bu teknik çoğunlukla eğlence amaçlı kullanılsa da, eğitim için de büyük bir potansiyele sahiptir. Bilişsel teorilere göre, soyut veya mekansal kavramlar bedensel eylemlerle daha iyi anlaşılabilir. Bu kavramların erken yaşta öğrenilmesi çocukların ileri donemdeki akademik başarıları için bir hayli önemlidir. Bu noktada, uzamsal artırılmış gerçeklik, dokunulabilir etkileşime yatkın doğası nedeniyle, bu kavramları öğrenmeye katkı sa\u{g}la-yabilir. Biz de, bu motivasyonla, bu tür oyunların geliştirilmesi için, ekipman seçimi, projektör ile kameranın eşleştirilmesi, arka plan modellemesi, dokunulabilir objelerin algılanması ve tanımlanması, ve el ve parmak ucu algılamadan oluşan 5 adımlık bir teknik kılavuz oluşturduk. Bu kılavuzu yardımıyla, projektör ve derinlik kamerası kullanarak, okul öncesi eğitimi için bir matamatik ve uzamsal öğrenme oyunu geliştirdik. Ayrıca, 3-5 yaş arası 14 okul öncesi öğrencisinin katılımıyla bir kullanıcı çalışması gerçekleştirdik. Bu çalışmalarda çocukların oyunlar sırasında güçlü bağlanma ve uzun süreli dikkat sergilediği gözlemlendi. Sonuç olarak, eğitim alanındaki öğretmenler ve akademisyenler geliştirdiğimiz platformun gelecek vaadettiğini ve ilerideki araştırmalarda ve ticari ürün olarak incelenmesini önerdiler.
Özet (Çeviri)
Spatial augmented reality (SAR) is a technique that makes use of projectors to combine virtual and real worlds by displaying computer-generated objects or information onto the physical environment where alterations of the real objects also affect the virtual ones simultaneously. Although this technique is mostly used for entertainment, it has great potential for education as well. According to cognitive theories, abstract or spatial concepts can be better understood through bodily actions, which is crucial for the later academic achievements of a preschooler. Therefore, SAR can have significant help to learn such concepts due to its embodied nature involving tangible interactions. With this motivation, we developed a technical guideline for developing SAR games. The technical guideline involves the following 5 steps: choosing the equipment for a SAR setup, calibration and mapping between the projector and the camera, background modeling, tangible detection and identification, hand and fingertip detection. We demonstrated games for preschool math education and preschool spatial learning using mobile projector and depth camera-based hardware setups. User studies were performed with 14 children with 3-to-5 years old and the team observed very strong engagement and prolonged attention during the activities. In conclusion, the platform technology we developed was found very promising by educators and scholars in this field and will be exploited further both as a research tool and as a commercial product.