İzmir'deki eczacıların emzirme döneminde ilaç kullanımı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors of pharmacists in İzmir regarding medication use in breastfeeding
- Tez No: 604217
- Danışmanlar: PROF. DR. TİJEN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmayla; İzmir'in merkez ilçelerindeki eczane eczacılarının emzirme döneminde ilaç kullanımı konusundaki bilgi, tutum ve davranışları değerlendirilerek literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Yöntem: İzmir merkez ilçelerindeki eczaneler random seçilmiştir. İzmir merkez ilçelerindeki 181 eczane eczacısı ile yapılan bu anket çalışmasında sıklık olarak değerlendirmelerin yanısıra; kadın hastalara emzirme döneminde olup olmadığını sormayı etkileyen etmenler ve eczacıların bilgi düzeyini etkileyen etmenler de değerlendirilmiştir. Bunlar ayrıca; çok değişkenli lojistik regresyon analizleri ile de değerlendirilmiştir. Bulgular: Kadın eczacıların, kadın hastalara erkek eczacılara göre daha sık emzirme döneminde olup olmadığı sorusunu sorduğu gösterilmiştir. Eczanelerine gelen hastalar tarafından emzirme döneminde ilaç kullanımı hakkında soru sorulduğunda hissettikleri kendine güven düzeyi yüksek olan eczacıların, diğer eczacılara göre daha sık aynı soruyu sorduğu gösterilmiştir. Kadın eczacılar erkek eczacılara göre daha yüksek bilgi düzeyine sahiptir. Daha önce bir eğitim programında yer almış olan eczacılar daha yüksek bilgi düzeyine sahiptir. Kendine güven düzeyi yüksek olan eczacılar, diğer eczacılara göre daha yüksek bilgi düzeyine sahiptir. Sonuç: Çalışmamızda, eczacıların emzirme döneminde ilaç kullanımı hakkındaki bilgi düzeylerinin bu konuda bir eğitime katılmış olma ile ilişkili olduğu, kadın eczacıların bilgi düzeylerinin erkek eczacılara göre daha yüksek olduğu ve bu konuda çok sayıda eczacının doğru bilgi kaynaklarına başvurmadıkları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: With this study; it is intended to contribute to the literature by evaluating knowledge, attitudes and behaviours of the pharmacy pharmacists in the central districts of İzmir. Methods: The pharmacies in the central districts of İzmir are chosen randomly. In this questionnaire study conducted with 181 pharmacy pharmacists in the central districts of İzmir, besides frequency evaluation; factors that affect to ask to women if they are breastfeeding and factors that affect the level of knowledge are also evaluated. They are also evaluated with multivariate logistic regression analysis. Results: It is demonstrated that female pharmacists ask more frequently than male pharmacists to female patients if they are in breastfeeding or not. It is demonstrated that the pharmacists with higher self confidence felt when being asked questions about medication use in breastfeeding by the patients, ask the same question more frequently than other pharmacists. Female pharmacists have higher level of knowledge regarding mediction use in breastfeeding than male pharmacists. The pharmacists who participated in an education programme before have higher level of knowledge. The pharmacists who have higher level of confidence have higher level of knowledge than other pharmacists. Conclusions: In our study, it is demonstrated that the level of knowledge of the pharmacists regarding medication use in breastfeeding is associated with participating in an education about this subject, the female pharmacists have higher level of knowledge than the male pharmacists and many pharmacists don't refer the right source of information.