Türkiye'deki yayınlarına göre Bahailik
The Bahaism according to the it's Turkish literature
- Tez No: 604224
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İSHAK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada Bahailikle ilgili sadece kendi yayınları üzerinden bir araştırma yapılmıştır. Bahailiğin genel tanımı onların kendi ifadeleri üzerinden yapılmış ve Bahailiğin ortaya çıkışı ve gelişimi sürecinde yer alan önemli kişilerin hayatlarına yer verilmiştir.Tarihi süreç anlatılırken, kendi kaynaklarında geçenve dikkat çekebilecek bazı olay ve durumlara ve onlara ait argümanlaraözellikle yer verilmeye çalışılmıştır. Bahailiğin, Tanrı, peygamber, melek, kutsal kitap, ahiret, kaza ve kader inancıüzerine söyledikleri, öncelikli olarak Bahaullah, Abdülbaha ve Şevki Efendi'nin kendilerinin yazdıkları üzerinden ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmanın devamında Bahailikte ibadet konusu ve bazı fıkhı yaklaşımlar yer alır. Bahai kaynaklarında fıkhi uygulamalara dair metodolojik bir yöntem takip edil-mediği için sadece, kaynaklarda ulaşılabilen başlıklara yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Bahailiğin dünya görüşüne ait bazı başlıklar ve toplumsal hayatın dayanaklarına dair Bahaihareketine ait açıklamalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, research through their own resources only about Bahaism.The general definition of Bahaism was made through their own statements and the lives of important people involved in the process of the emergence and development of Bahaism.In describing the historical process, some events and situations in their own sources that may attract attention and their arguments were specifically used.Bahaism words on God, prophet, angel, holy book, the afterlife, the belief in accident and fate were tried primarily through the writings of Bahaullah, Abdulbaha and Shoghi Effendi themselves.In the continuation of the study, there are some approaches to worship andreligious provision in Bahaism.Since there is no methodological method for religious provision applications in Bahaism sources,only topics that can be accessed in the resources.In the last part of the study, there are some titles of the worldview of Bahaism and explanations of the Bahaism movement on the foundations of social life.