Atopik astımlı çocuklarda diyete prebiyotik özellikli lif ilavesinin astım parametreleri üzerine etkisi
The effect of fiber addition with prebiotic properties to the diet on asthma parameters in children with atopic asthma
  1. Tez No: 604223
  2. Yazar: NİLGÜN ERDÖNMEZ KARSLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BAYIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Astım dünyada ve ülkemizde en çok hastane yatışına sebep olan kronik hastalıklardan biridir. Astım tedavisinde amaç; semptomların ve dolaylı olarak da inflamasyonun kontrol altına alınmasıdır. Sindirim kanalında yeterli mikrobiyal kompozisyon varlığının astım gelişimine engel olabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada prebiotik özellikli ruşeymli ekmek ile diyet lifi takviyesinin astımlı çocuklardaki semptomlar üzerine olan etkisi incelenmiştir. Çalışmaya çocuk alerji kliniğinde en az bir yıl süre ile atopik astım tanısı ile takip edilen 12-18 yaş arası 52 çocuk dahil edilmiştir. Hastalar deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubunun 3 ay süre ile içinde 5 gr buğday rüşeymi bulunan 100' lık ekmeği günlük olarak tüketmeleri sağlanmıştır. Kontrol grubundaki hastalar ise; izlem süresi boyunca plasebo olarak hazırlanan ekmeği tüketmişlerdir. Çalışma başlangıcında ve her ay sonunda hastalardan total venöz kan alınmıştır. Ayrıca aylık periyodik izlemler sırasında Solunum Fonksiyon Testi (SFT) ve boy-kilo ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, deney grubunda FEV1 (p=0.029), PEF (p=0.049), MEF 25-75 (p=0,026) değerlerinde kontrol grubuna göre anlamlı artışlar kaydedilmiştir. Astım Kontrol Testi puanları ve Eozinofil değerlerinde gruplar arası anlamlı değişkenlik izlenmezken; deney grubunun total IgE değerinde zamana bağlı anlamlı fark izlenmiştir (p=0.004). Elde edilen verilere göre, diyete prebiotik özellikli lif ilavesinin atopik astımlı çocuklarda SFT ile IgE düzeylerinde önemli sayılabilecek değişikliklere yol açtığı görülmüştür. Bu sebeple, atopik astımlı çocuklarda prebiotik diyet lifi takviyesinin astım semptomlarının hafifletilmesinde olumlu katkısı olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Asthma is one of the chronic diseases, which is the leading reason for the most frequent hospitalization in the world and our country. The asthma treatment aims to control the symptoms and consequently, the inflammation. It has been reported that the presence of sufficient microbial composition in the digestive tract may prevent the development of asthma. In this study, the effects of wheat-germ bread and dietary fiber supplementation with prebiotic properties on the children's asthma symptoms were investigated. Fifty-two children aged 12-18 with atopic asthma, who were treated and followed-up in the child allergy clinic for at least one year, were included in the study. The patients were divided into two groups as experiment and control groups. The experiment group was allowed to consume 100 gr of bread with 5 gr wheat germ in 3 months. The patient in the control group consumed bread prepared as placebo during the follow-up period. Total venous blood was collected from the patients at the beginning of the study and the end of each month. Also, the Pulmonary Function Test (PFT) and height-weight measurements were performed during the monthly periodic follow-up. As a result of the study, FEV1 (p=0.029), PEF (p=0.049), and MEF 25-75 (p=0,026) values were found to be significantly increased in the experiment group compared to the control group. While there were no significant changes in the Asthma Control Test scores and Eosinophil values of the groups, there was a significant difference in the total IgE value of the experiment group in a time-dependent manner (p=0.004). According to the findings, the addition of prebiotic fiber to the diet led to the changes that could be important in SFT and IgE values in children with atopic asthma. Therefore, it is concluded that the prebiotic dietary supplementation may help alleviate the asthma symptoms in children with atopic asthma.