Diyabet oluşturulmuş yaşlı dişi sıçan modelinde resveratrol uygulamasının kemik sırt-1 proteinleri üzerine etkisi
Effect of resveratrol execution on bone sirt-1 proteins in diabetes created elderly female rat model
- Tez No: 604225
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Resveratrol üzüm tanelerinde bol miktarda bulunan polifenol yapıda doğal bir antioksidan maddedir ve kemik metabolizmasını etkileyebilen Sirtuin-1 (SIRT-1) protein gen aktivasyonunun doğal bir uyarıcısıdır. Bu nedenle de osteoporoz riskini azaltmak için resveratrolün potansiyel bir tedavi aracı olarak kullanımı umut vadetmektedir. Bu çalışmanın amacı da, diyabet oluşturulmuş yaşlı dişi sıçan modelinde resveratrolle uyarılan SIRT-1 aktivasyonunun kemik metabolizması üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışma Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden elde edilen dişi yaşlı sıçanlar (16 aylık) üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü aynı merkezin etik kurulu tarafından onaylandı. Toplam 24 adet yaşlı dişi sıçan üzerinde gerçekleştirilen çalışmada hayvanlar eşit sayıda 4 gruba ayrıldı Grup 1. Kontrol, Grup 2. Kontrol+resveratrol Grup 3. Diyabet, Grup 4. Diyabet+Resveratrol. Deneysel diyabet oluşturmak için Grup 3 ve 4'ü oluşturan sıçanlara 40 mg/kg olacak şekilde intraperitoneal streptozotosin (STZ)“Sigma, S-0130”enjekte edildi. Enjeksiyonlardan 6 gün sonra hayvanların kuyruk veninden kan glukoz seviyeleri tanısal bir glukoz kiti kullanılarak ölçüldü. Kan glukozu 300 mg/dlt ve üstünde olan sıçanlar diyabetik (DM) olarak değerlendirildi. 4 hafta süren resveratrol desteğini takiben genel anestezi altında sakrifiye edilen hayvanlardan alınan kemik doku örneklerinde PCR yöntemiyle SIRT-1 protein gen ekspresyonu tayinin yanı sıra ELISA yöntemiyle kemik dokudaki MDA ve GSH düzeyleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Resveratrol is a natural antioxidant substance of polyphenol which is abundant in grape seeds and is a natural stimulant of Sirtuin-1 (SIRT-1) protein gene activation, which can also affect bone metabolism. Therefore, the use of resveratrol as a potential therapeutic tool to reduce the risk of osteoporosis is promising. The aim of this study was to investigate the effects of resveratrol-induced SIRT-1 activation on bone metabolism in a diabetic elderly female rat model. The study was performed on female aged rats (16 months old) who were provided by The Experimental Medicine Research and Application Center of Selçuk University. The study protocol was approved by the ethics committee of the latter. A total of 24 elderly female rats were divided into 4 groups: Group 1. Control, Group 2. Control + Resveratrol, Group 3. Diabetes, Group 4. Diabetes + Resveratrol. In order to produce experimental diabetes, rats composed of Group 3 and 4, were injected intraperitoneally streptozotocin (STZ)“Sigma, S-0130”at 40 mg / kg. Blood glucose levels taken from the tail vein of the animals were measured 6 days after injections using a diagnostic glucose kit. Rats with blood glucose of 300 mg / dlt or more were considered as diabetic (DM). After 4 weeks of resveratrol supplementation, S1RT1 protein gene expression was determined by PCR method and bone tissue MDA and GSH levels were determined by ELISA method in bone tissue samples taken from animals sacrificed under general anesthesia.