Üniversite öğrencilerinin narsisizm düzeyleri ile ahlaki kayıtsızlık ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students levels of narcissism and moral indifference and agression levels
  1. Tez No: 604264
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin narsisizm düzeyleri ile ahlaki kayıtsızlık ve saldırganlık düzeylerinin ilişkisini incelemek ve öğrencilerin narsisizm düzeylerinin, bireylerin cinsiyeti, yaşı, aile gelir düzeyleri, anne ve baba eğitim durumlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırma İlişkisel Tarama Modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 511 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında, bireye ilişkin kişisel bilgileri elde etmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, bireylerin narsisizm düzeylerini ölçmek için“Narsistik Kişilik Envanteri”ahlaki kayıtsızlık düzeylerini ölçmek için“Ahlaki Uzaklaşma Ölçeği”ve saldırganlık düzeyini ölçmek için ise“Saldırganlık Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel ve ileri istatistik teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin ortalama, standart sapma ve korelasyonları hesaplanmıştır. Değişken türüne göre cinsiyet gibi ikili gruplarda t testi, yaş gibi ikiden fazla gruplarda tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda narsisizm ile ahlaki kayıtsızlık arasında düşük düzeyde, pozitif yönlü, anlamlı ilişki ortaya çıkarken; narsisizm ile saldırganlık ve ahlaki kayıtsızlık ile saldırganlık arasında orta düzeyde, pozitif yönlü, anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Üniversite öğrencilerinde narsisizm düzeyinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı görülürken erkek öğrencilerde narsisizm düzeyinin kadın öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Yaş değişkenine göre narsisizm düzeyi en düşük olan yaş grubunun 30 yaş ve üstü grubu olduğu görülmüştür. Yaş değişkenine göre 30 yaş ve üstü grubun narsisizm düzeyinin 18-21 ve 22-25 yaş grupları ile anlamlı farklılaştığı ortaya çıkmıştır. Aile gelir düzeyine göre en yüksek narsisizm düzeyi 10.001 TL ve üstü gelir düzeyinde görülürken en düşük narsisizm düzeyi ise 2.000 TL ve altı gelir düzeyi grubunda ortaya çıkmıştır. Bu iki grup arasındaki farkın yapılan analizlere göre narsisizm düzeyinin aile gelir düzeyine göre anlamlı bir farklılık oluştuğunu göstermektedir. Son olarak araştırma sonuçları, narsisizm düzeyinin hem anne hem de baba eğitim durumuna göre ilköğretim ve lise düzeyleri arasında anlamlı olarak farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between narcissism levels and moral indifference and aggression levels of university students. In addition, narcissism levels of university students are analyzed according to gender, age, family income level, parents' education level. The study is fulfilled with“Relational Screening Model”. The study group of the study research of 511 university students studying at Gazi University in 2018-2019 academic year. Collecting study datas, used“Personal Information form”to get personal information about person,“Narcissist Personality Inventory”to survey individuals level of Narcissist,“ Moral Divergence Scale”to survey level of moral apathy,“Agression Inventory”to survey level of agression. Descriptive and advanced statistical techniques are used in the analysis of the data. The obtained data's mean, standard deviation and correlations were calculated. t test is used in paired groups such as gender and one-way analysis of variance is used in more than two groups such as ageAccording to result of the research, there is a low, positive and significant relationship between narcissism and moral divergence; There is a moderate positive relationship between narcissism and aggression and moral alienation and aggression. While the level of narcissism in university students differed significantly according to gender, level of narcissism is found higher in male students than female students. It was observed that the age group with the lowest level of narcissism according to the age variable is 30 years and older. According to the age variable, the level of narcissism is found to be significantly different between the 18-22 age group and 30 years and older and the 22-25 age group and 30 years and older. The highest level of narcissism is found in the income level of 10.001 TL and above, while the lowest level of narcissism is in the income group of 2.000 TL and below. As a result of the analysis, it is found that the difference between these two groups is significant. Finally, the results of the study show that narcissism levels differ significantly between primary and high school levels according to both mother and father education level.