Üniversite öğrencilerinin siber zorbalığa maruz kalma düzeylerinin ahlaki kayıtsızlık, narsisizm ve savunma mekanizmalarına etkisi
The levels of exposure of university students to cyber bullying and its effects on ethical adoption, narcicism, defense mechanisms
- Tez No: 918386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE EZGİ ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde siber zorbalığa maruz kalma düzeylerinin narsisizm, ahlaki kayıtsızlık ve savunma mekanizmalarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında çalışmada ilk olarak internet, internet bağımlılığı ve siber zorbalık kavramları ele alınmıştır. Devamında ise ahlaki kayıtsızlık, narsizm ve savunma mekanizmaları kavramları incelenmiştir. Ayrıca bu konu kapsamında daha önce literatürde yapılmış olan çalışmalara göz atılmıştır. Daha sonrasında bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 290 kadın, 181 erkek olmak üzere toplam 471 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda öğrencilere Siber Zorbalık ve Mağduriyet, Ahlaki Uzaklaşma, Narsistik Kişilik Envanteri ile Savunma Biçimleri Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda bireylerin Siber Zorbalık ve Mağduriyet düzeyleri ile Ahlaki Uzaklaşma, Savunma Biçimleri ve Narsistik Kişilik düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucundaelde edilen verilere göre, bireylerincinsiyetleri ile siber zorbalık ve mağduriyet, ahlaki uzaklaşma, narsistik kişilik eğilimi ve savunma biçimleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak bireylerin siber zorbalık konusunda bilgilendirilmesi, narsistik problemlerinin giderilmesi ve ahlaki kayıtsızlık durumları hakkında bilgilendirilmesiyle siber zorbalık davranışında azalma görüldüğü ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of exposure to cyberbullying in university students on narcissism, moral indifference and defense mechanisms. Within the scope of this purpose, firstly the concepts of internet, internet addiction and cyberbullying were discussed. Afterwards, the concepts of moral indifference, narcissism and defense mechanisms are examined. In addition, previous studies in the literature were reviewed within the scope of this subject. Afterwards, the relational survey model was used in this study. A total of 471 students, 290 women and 181 men, participated in the study. In line with the purpose of the research, Cyberbullying and Victimization, Moral Distancing, Narcissistic Personality Inventory and Defense Styles Test were used. As a result of the research, it has been determined that there is a statistically significant relationship between individuals' Cyberbullying and Victimization levels and Moral Distancing, Defense Styles and Narcissistic Personality levels. According to the data obtained as a result of the study, a significant relationship was determined between the genders of individuals and cyberbullying and victimization, moral distancing, narcissistic personality inventory and defense styles. As a result, it is revealed that cyberbullying behavior decreases by informing individuals about cyberbullying, eliminating their narcissistic problems and informing them about moral indifference.