Darülmuallimat eğitim programı ve bir Darülmuallimat öğretmeni olarak Ahmet Mithat Efendi
The curriculum of 'Darülmuallimat' and 'Ahmet Mithat Efendi' as a teacher in 'Darülmuallimat'
  1. Tez No: 604277
  2. Yazar: AHMET ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RASİM ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma Darülmuallimat'ın (Kadın Öğretmen Yetiştirme Okulu) misyonu ve temel kazanımlarının Ahmet Mithat Efendi'nin eserlerinde“idealleştirilen kadın”ile nasıl benzeştiğini göstermek için yapılmıştır. Darülmuallimat'ın misyonu ve dersleri baz alınarak yetiştirmeye çalıştığı öğrenci profili incelenmiştir. Bu öğrenci profili ile de Ahmet Mithat Efendi'nin Diplomalı Kız, Ana Babanın Evlat Üzerindeki Hukuk ve Vezaifi ve Peder Olmak Sanatı adlı eserlerinde idealleştirilen kadın imajı karşılaştırılmıştır. Ahmet Mithat Efendi'nin idealleştirdiği“ahlaklı kadın”,“nitelikli ev hanımı”tipi Darülmuallimat'ın mezun profiliyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to display the similarities between the mission and basic skills of Darülmuallimat (Female Teacher Training Institution) and“the idealized woman”in Ahmet Mithat Efendi's literary work. The student profile which this institution was trying to create according to its mission and courses has been analyzed. This student profile was compared with the idealized woman image in Ahmet Mithat Efendi's literary works, Diplomalı Kız (The girl with the diploma), Ana Babanın Çocuk Üzerindeki Hukuk ve Vezaifi (The responsibilities and rights of parents over their child), and Peder Olmak Sanatı (The art of being a father). A graduate of this institution was compared to Ahmet Mithat Efendi's idealized“ahlaklı kadın”(virtuous woman) and“nitelikli ev kadını”(qualified house wife).