Ahmed Cevdet Paşa ve Osmanlı Devleti'nin çöküşü karşısındaki düşünceleri
- Tez No: 52661
- Danışmanlar: PROF.DR. RIFAT ÖNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET XIX. yüzyıl, Osmanlı Devleti için bunalımlı bir dönemdir. Çünkü içeride siyasî, askerî, ekonomik, sosyal, idarî birçok meseleyi çözmek zorundadır. Diğer taraftan dışarıdan gelen Şark Meselesi, Emperyalizm, Pan- îslâvizm ve Fransız ihtilâlinden soma gelişen milliyetçilik, hürriyetçilik, liberalizm hareketleri Osmanlı devletini etkilemektedir. Bu sebeple Osmanlı devlet adamları Devlet* in varlığını ve toprak bütünlüğünü korumak için ıslâhat hareketlerine girişmişlerdir. Tanzimat da bu arayışların sonucudur denilebilir. 1823 yılında Lofça'da doğan Ahmed Cevdet, Prat Savaşından (1711) sonra Lofça'ya yerleşen bir Türk ailesindendir. tik ve orta öğrenimini kendi kasabasmda yaparak, medrese tahsili için 1839 'da İstanbul'a gelmiştir. Zeki ve çalışkandır. İstanbul'da medrese tahsili yaparken devrin meşhur hocalarından ders almış ve kendisini çok yönlü yetiştirmiştir. Medreseden mezun olduktan soma Mustafa Reşid Paşa ile tanışması önemlidir. Bundan soma ilmî, ve idarî alanda hızla yükselmiştir. Tanzimat'tan soma öğretmen yetiştirmek gayesi ile açılan Darülmuallim'in ilk müdürü olarak dikkat çeken Ahmed Cevdet Efendi, bu okulun ilk nizamnamesini hazırlamıştır. Başta Encümen-i Daniş olmak üzere kurulan birçok kuruluşun üyeliğini yapmıştır. Bu arada vak'anüvisliğe atanarak Osmanlı tarihinin 1774-1826 yılları arasındaki dönemi kaleme almıştır. Bu tarih yazımında, yeni metotlar kullanarak modern tarih yazüıcıhğımnda öncüleri arasında yer almıştır. Cevdet Paşa, tarihle ilgili önemli eserler de yazmıştır. 1866 yılında ilmiye sınıfından idarî alana geçen Ahmed Cevdet,“Paşa”üvanı almıştır. Bu dönemden soma üç defa Maarif, beş defa Adliye nâzın olan Cevdet Paşa, Evkaf ve Ticaret nazırlıklarında da bulunmuştur. Adli alandaki önemli hizmeti ise, kabul ettirilmek istenen Fransız medeni kanunları yerine“Mecelle”kanunlarını hazırlatıp uygulamaya koymasıdır. Bilgi ve tecrübeyi birleştiren Cevdet Paşa'mn Osmanlı Devleti'nin çöküşüne dair önemli tesbitleri vardır: Osmanlı devletinin çöküşünün siyasî, ekonomik, askerî, idarî, ahlâM sebeplerini anlatan Cevdet Paşa'mn çöküşte müesseselerin bozulmasına dikkat çekmesi önemlidir.Devlet-i Âliyye'nin çöküşten kurtulması için ileri sürdüğü görüşleri de şöyle özetlenebilir: a. Önce yenileşmeye inanan bir kadro oluşmasını istemekte, böylece zihni alt-yapıyı oluşturarak inançlı bir kadronun gerekliliğine dikkat çekmekte- dir. b. îşin enline verilerek her işin“liyâkat”sistemine göre uzmanına verilmesini istemektedir. c. İhtiyaç duyulan insan tipinin yetiştirilmesi için ilmiye teşkilâtında ve eğitimde zamanın şartlarına göre düzenlemeler yapılmasını gerekli görmektedir. ç. Devletin kurumlarında (idarî, askerî, malî)“asrın icabma göre”ıslâhat yapılmasına işaret etmekte; mîlli bir hukuk sistemi ile adaletin sağlanmasını gerekli görmektedir. d. Dış politikada ise, çok yönlü bir politika anlayışı ile“Halifelik”makamının daha fonksiyonel hale getirilmesini ve müslümanlar arasında dayanışmanın gerekliliğine işaret etmektedir. Bunları yapabilmek için de devletin ilim, irade, kudret sahibi olması gerektiğini belirtmektedir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the nineteenth century Ottoman Empire had been in crisis. Many problems had to be solve inside such as economical, military, social, political and administrative and also effects the orient problem, imperialism, panislavism and liberalism movements, liberty, nationalism which has been improved after French revolution. For that reason Ottoman Government men started to reform movements for protected the land universality and to be in the future. The political reforms made in the Ottoman State in these movements result. Ahmed Cevdet Pasha was born in Lofca. His birthday's date is in 1823. His family moved in Lofca after Prat War in 1711. After he had completed the primary and secondary schools in his town, he attended to medresseh in Istanbul. He was an intelligent and hardworking student. While studying at medresseh he had also taken some subjects from the famous teachers in those period of time and advanced by himself on the a lot of parts. After graduated medresseh he met with Mustafa Reşid Pasha. It was very important lucky for him. Later he improved his knowledge about the science and administrative. He was the first director of the university of Orphans in Istanbul. After political reforms he prepared the first regulations of this school's. He had been as a council membership in the some conventions. Meanwhile appointed and assigned to writing history. Between 1774 and 1826 years the History of Ottoman was written by him. First of all the modern methods on writing history was used and some important books on the history were written by Cevdet Pasha. His carrier had been changed from science class into administrative class in 1866 and given in PASHA title. mAfter this period he had been as a minister three times in the Ministry of Education, five times in the Ministry of Justice and once in the Minister of Commerce. The most important his duty has been on the justice. Because civil code was used and improved instead of French Civil law by him. He has a lot of ideas on the Ottoman Empire why was ruined. Political, economical, military, administrative and ethical reasons of the ruined of the Ottoman Empire was explained by him, too. He noticed to depraved the some foundations in the Ottoman Empire. His summary ideas on the Ottoman Government how to be saved from ruined are the following. a. First of all he thinks that need a lot of innovator people, in this way wants to found of substructure. b. He wants to educated people to study in the Ministry of education and also must be new arrangements in the education system. c. The another emphasised pointed is the revolution at the a