Bulaşık makinesi sepet ray braket parçası için alternatif malzeme araştırması
Researching alternative material for dishwasher basket rail bracket part
  1. Tez No: 604329
  2. Yazar: EDA PEDİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN KELEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bulaşık makineleri temizleme performanslarıyla, hayat konforuna sağladıkları katkılarla, enerji ve su tüketimine olan olumlu etkileriyle hayatımızda azımsanmayacak bir yer edinmişlerdir. Bu makineler evlerimize ulaşmadan önce yüzlerce parçanın bir araya gelmesiyle birçok üretim aşamasından geçmektedirler. Üretimleri sırasında kullanılan en küçük bir parçanın dahi devamlılığının olmaması üretilmelerine engel olacaktır. Bu yüzden işletmeleri zarara sokmaması için her parçaya alternatif olacak çalışmalar önem oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışmada, bulaşık makinesinin sepet hareketini sağlayan sepet ray braketinin malzemesine alternatif olabilecek malzemelerin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Kullanımda olan polioksimetilen (POM) malzemesi yerine %40 kalsit katkılı polipropilen (PPK40), %20 talk katkılı polipropilen (PPT20) ve %30 cam elyaf katkılı polipropilen (PPGF30) malzemeleri değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler, malzemeleri karşılaştırmak için oluşturulan deney düzeneklerinin ve standart testlerin sonucuna göre yapılmıştır. Malzemelerin yanmazlık dayanımlarını görmek için kızaran tel testi ve bilya baskı testi uygulanırken mekanik dayanımlarını görmek için ömür testleri ve parça özelinde dayanıklılık testleri uygulanmıştır. Yapılan tüm testlerin değerlendirilmesi sonucunda ise %30 cam elyaf katkılı polipropilen (PPGF30) malzemesinin, polioksimetilen (POM) malzemesine alternatif olabileceği ve hatta yerine kullanımının söz konusu olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dishwashers have a significant place in our lives with their cleaning performances, their contribution to life comfort and their positive effect on energy and water consumption. Before these dishwashers reach our homes, they go through many production phases with their hundreds of piece coming together. The lack of continuity of even the smallest parts used during production will prevent them from being produced. Therefore, it is important to take an alternative to each materials of dishwashers in order to prevent damage to enterprises. In this study, the usability of the materials which can be used as an alternative to the material of the basket rail bracket which provides the basket movement of the dishwasher was investigated. Instead of the polyoxymethylene (POM) material in use, 40% calcite doped polypropylene (PPK40), 20% talc doped polypropylene (PPT20) and 30% glass fiber doped polypropylene (PPGF30) materials were evaluated. The evaluations were made according to the results of the created test setups and results of standard tests to compare the materials. In order to see the flammability resistance of materials, glow wire test and ball pressure test were applied, and to see their mechanical strength, life tests and component specific durability tests were applied. As a result of the evaluation of all tests, it was concluded that 30% glass-fiber doped polypropylene (PPGF30) material could be an alternative to the polyoxymethylene (POM) material and may even be used instead.