Konteyner taşımacılıkta rekabetin getirdiği iş birlikleri
Alliances in container transportation industry due to competition
  1. Tez No: 604328
  2. Yazar: KAAN ORMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Denizcilik sektöründe servis kapasitesi belirleme, birbirinden çok farklı büyüklüklerde pazarların varlığı, pazarlardaki limanların sayısının farklılığı ve mesafe farklılıkları nedeniyle zor bir problemdir. Bu konuyu çeşitli şekillerde inceleyen bir çok çalışma bulunmaktadır. Kullanılan metotlar genelde maliyet bazlıdır. Ancak yaptığımız çalışmada özellikle ultra büyük gemiler ele alınmıştır. Ultra büyük gemilerin ölçek ekonomisi sağlaması için inşa tekniklerinin ve teknolojilerinin gelişmesi gerekmektedir. Bunlar sağlandığı sürece ölçek ekonomisi yani slot maliyet denen birim başına en düşük maliyet zaten sağlanmaktadır. Çalışmada stratejik ittifak kavramı da dikkate alınarak dünyanın en büyük kapasiteye sahip servislerinden birinin kapasite durumu ve gelişimi ile gelecekte karşılaşılacak muhtemel kapasite sorunu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the maritime sector, determination of service capacity is a difficult problem, because of the situation of markets of very different sizes, the differences in the number of ports in the markets and the differences in distance. There have been the studies examining this issue in various ways. Conventional methods are based on costs. But what we do is taking ultra-large ships. Ultra-large vessels should provide economies of scale, developing engineering ingenuity and developing the technology. While they are being provided, the economy of scale would be provided the lowest cost per unit so the lowest slot cost. In the study, considering the concept of strategic alliance, one of the largest capacity services in the World have examined capacity status and development, and possible future capacity problem.