Global & domestic supplier selection for tech-enabled property management and hospitality industry using fuzzy AHP
Bulanık AHP kullanarak teknoloji erişimli mülk yönetimi ve konaklama sektörü için yabancı ve yerli tedarikçi seçimi
- Tez No: 604334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEMRA ÇOMU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tedarikçi seçimi, şirketler için tedarik zinciri yönetiminin başarısı açısından önemli bir kavramdır. Bu rekabetçi iş ortamında şirketlerin varlıklarını sürdürebilmeleri için tedarik zinciri departmanlarının tedarikçi seçimi konusunda çok dikkatli olmaları gerekir. Özellikle yabancı tedarikçileri yerli tedarikçilerle birlikte değerlendirmek çok karmaşık ve risk eğilimli bir faaliyettir. Şirketler tedarikçilerine büyük ölçüde bağımlı hale geldikçe, kararlarının zayıf olması durumunda sonuçlar çok kritik olabilir. Bu çalışmada, teknoloji erişimli mülk yönetimi ve konaklama endüstrisi olarak adlandırılan ve gelişmekte olan bir sektör için tedarikçi seçim süreci araştırılıyor. Bu sektörde faaliyet gösteren şirketler mülkleri mülk sahiplerinden, emlak sektöründeki bina yönetimlerinden veya geliştiricilerden kiraladıktan sonra, iş için seyahat edenlere veya yabancı çalışanlara birinci sınıf tam donanımlı hizmetli daireler olarak sunarak orta ve uzun süreli konaklama hizmeti sağlarlar. Bu çalışmanın amacı, ilgili sektör için uygun tedarikçi seçim kriterlerini sunmak ve en iyi yerli ve yabancı tedarikçileri seçmek için etkili bir teknik önermektir. Bu bağlamda, seçim kriterlerinin ve alt kriterlerinin tanımlanması, bu karar değişkenlerinin Bulanık Analitik Hiyerarşik İşlemi (FAHP) kullanarak önem ağırlıklarının belirlenmesi, tedarikçileri sıralamak için öncelik ağırlıklarının hesaplanması ve son olarak da en yüksek öncelik ağırlığına sahip tedarikçinin seçilmesi üzerinde duruluyor. Veriler, bu gelişmekte olan pazarda faaliyet gösteren bir şirkette deneyimli profesyonellere uygulanan bir anket aracılığıyla toplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Supplier selection is an important phenomenon for the success of supply chain management in organizations. To survive within a competitive business environment, supply chain departments should be very careful in the matter of supplier selection. Especially evaluating global suppliers together with domestic suppliers is a very complex and risk prone activity. As companies become highly dependent on their suppliers, the consequences might be more critical in case of a poor decision making. This study investigates the supplier selection process for an emerging sector referred as tech-enabled property management and hospitality industry. The companies operating in this industry provide premium fully-furnished serviced apartments to business travelers and expats with mid to long-term duration of stays, after renting the apartments from landlords, building managements or developers in the real estate industry. The aim of this study is to present appropriate selection criteria and propose an efficient technique in selecting the best global and domestic suppliers for the respective industry. In this regard, it focuses on the identification of the selection criteria and its sub-criteria, determination of the importance weights of these decision variables, calculation of the priority weights to rank the suppliers and finally selecting the best supplier with the highest priority weight among the alternatives using Fuzzy Analytic Hierarch Process (FAHP). The data is collected through a questionnaire applied on the experienced professionals in a company operating in this emerging market.