Muhammed emin ez-Zilevi ve Divanı
Muhammed Emin ez-Zilevî and his poetries
- Tez No: 604353
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada Osmanlı dönemi şairlerinden Muhammed Emin ez-Zilevî'nin hayatı ve şiirleri incelenmiştir. Çalışma bir giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde Osmanlı dönemi Arap şiiri ve ez-Zilevî'nin yaşadığı şehirle ilgili genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde şairin kimliği, ailesi, eğitimi, hocaları ve edebî şahsiyeti hakkında incelemeler yapılmıştır. İkinci bölümde ez-Zilevî'nin söylediği şiirler içerik yönünden tahlil edilmiştir. Üçüncü bölümde ise ez-Zilevî'nin şiirleri şekil ve üslup bakımından incelenmiştir. Sonuç olarak çalışmada Muhammed Emin ez-Zilevî'nin şiirlerinin şekil ve edebi üslup bakımından Osmanlı Dönemi Arap Edebiyatının temel niteliklerini barındırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study attemts to analyze the life of Muhammed Emin ez-Zilevî and his poetries, who is an Ottoman period poet. The thesis consists of an introduction and three chapters. The introduction deals with Arabic poet in Ottoman period, also it gives general knowledge about Damascus city, where ez-Zilevî lived. In the first chapter we dealt with the personality of poet, his family, his education, characteristics of his poetry and his poems. In the second chapter we attempt to analyse ez-Zilevî's poetry in point of contents. In the last chapter, poems of ez-Zilevî are evaluated with the point of form and language. In conclusion this study showed that the poetries of Muhammed Emin ez-Zilevî are valuable in point of content language and style and that he is one of the distinguished poets in his day.