Tip 1 ve tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda sarkopeninin değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia in patients with type 1 and type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 604396
  2. Yazar: BEYZA US
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Diabetes mellitus, dünyada en sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Diyabetik hastaların daha uzun süre hayatta kalmalarına bağlı olarak iskelet kaslarının zarar görmesi, kas kalitesinde belirgin ve hızlı bir düşüş olması, diyabetin yeni bir komplikasyonu olarak tanımlanmıştır. Sarkopeni, ilerleyici iskelet kas kitlesi ve kas gücü kaybı olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada amacımız; tip 1 ve tip 2 diyabetik hastalarda sarkopeninin kötü kan şekeri kontrolü ve / veya diyabetin komplikasyonları ile ilişkili olduğu hipotezinden yola çıkarak; tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarında kas gücü, kas kitlesi, fiziksel performansı değerlendirmek, diyabet hastalarında sarkopeni sıklığını, sarkopeniyi etkileyen laboratuvar parametreleri ve klinik durumları, sarkopeni ile diyabetik komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Nisan 2019 ile Ağustos 2019 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran tip 1 DM tanısı olan 81 hasta ve tip 2 DM tanısı olan 102 hasta vaka grubu; hastanemiz Genel Dahiliye Polikliniği'ne başvuran diyabet tanısı olmayan 101 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 284 kişi dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen kişilerin yaş, cinsiyet, diyabet tipi, diyabet süresi, diyabet komplikasyonları, ek hastalıkları, alışkanlıkları, kullandıkları ilaçlar, insülin kullanımı ve süresi, boy, kilo, VKİ, boyun çevresi, kol çevresi, bel çevresi, kan basıncı, kalp hızı, el kavrama gücü ölçümü, biyoelektrik empedans analizi, 4 m yürüme testi, SARC-F Anketi skoru, Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi sonucu, poliklinik başvurusunda yapılmış AKŞ, HbA1c, total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL, kreatinin, AST, ALT, parathormon, 25-OH vitamin D, vitamin B12, albümin, ürik asit, östradiol, total testosteron, hemogram verileri kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen tüm veriler Graph Instat3 programında uygun istatiksel yöntemler ve multipl regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya alınan toplam 284 kişiden; tip 1 DM olan 81 hastanın 39'u (%48,1), tip 2 DM olan 102 hastanın 62'si (%60,8), kontrol grubu olan 101 kişinin 56'sı (%55,4) kadındı. Tip 1 DM hastaların ortalama yaşı 29,6 ± 10,1; tip 2 DM hastaların ortalama yaşı 53,8 ± 11,5; kontrol grubunun ortalama yaşı 35,7 ± 11,0'dir. Tip 1 DM hastalarında ortalama diyabet süresi 12,4 ± 7,2 yıl iken, tip 2 DM hastalarında ortalama diyabet süresi 11,5 ± 6,8 yıl olarak saptanmıştır. Retinopati, nefropati, diyabetik ayak, serebrovasküler olay, PAH komplikasyonları tip 1 DM ve tip 2 DM grubunda birbirine benzer oranlarda iken; koroner arter hastalığı ve nöropati tip 2 DM grubunda tip 1 DM grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. Bizim çalışmamızda EWGSOP2 kriterlerine göre sarkopeni değerlendirmesi yapıldığında tip 1 DM, tip 2 DM ve kontrol grubunda da sarkopeni vakası saptanmamıştır. Tip 1 DM grubunda 8 kişide (%9,8), tip 2 DM grubunda 18 kişide (%17,6) muhtemel sarkopeni saptanmıştır. El kavrama gücü, tip 2 DM hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük (p0,05).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Diabetes mellitus is one of the most common chronic diseases in the world. A new complication of diabetes has been described as damage to the skeletal muscles and a marked and rapid decline in muscle quality due to longer survival of diabetic patients. Sarcopenia has been described as progressive skeletal muscle mass and loss of muscle strength. The aim of this study; starting from the hypothesis that sarcopenia in type 1 and type 2 diabetic patients is associated with poor blood sugar control and / or complications of diabetes; to evaluate muscle strength, muscle mass, physical performance in type 1 and type 2 diabetic patients, to determine the frequency of sarcopenia in diabetic patients, laboratory parameters and clinical conditions affecting sarcopenia, and to determine the relationship between sarcopenia and diabetic complications. Materials and Methods: The study included a total of 284 patients; 81 patients with type 1 DM and 102 patients with type 2 DM admitted to Marmara University Pendik Training and Research Hospital Endocrinology and Metabolic Diseases Polyclinic; 101 of whom were not diagnosed with diabetes as a control group, applied to the General Internal Medicine Polyclinic of our hospital between April 2019 and August 2019. Age, sex, type of diabetes, duration of diabetes, complications of diabetes, additional diseases, habits, medications, insulin use and duration, height, weight, BMI, neck circumference, arm circumference, waist circumference, blood pressure, heart rate, hand grip strength measurement, bioelectrical impedance analysis, 4 m walking test, SARC-F questionnaire score, International Physical Activity Assessment questionnaire result, HbA1c, total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, creatinine, AST, ALT, parathormone, 25-OH vitamin D, vitamin B12, albumin, uric acid, estradiol, total testosterone, hemogram data were recorded. All data obtained from the study were evaluated using Graphical Instat3 program using appropriate statistical methods and multiple regression analysis. Results: A total of 284 people were included in the study; 39 (%48,1) of 81 patients with type 1 DM, 62 (%60,8) of 102 patients with type 2 DM, 56 (%55,4) of the 101 in control group were female. The mean age of type 1 DM patients was 29,6 ± 10,1 years; mean age of type 2 DM patients was 53,8 ± 11,5 years; mean age of the control group was 35,7 ± 11,0 years. While the mean duration of diabetes in type 1 DM patients was 12,4 ± 7,2 years, the mean duration of diabetes in type 2 DM patients was 11,5 ± 6,8 years. While retinopathy, nephropathy, diabetic foot, cerebrovascular disease, PAD complications were similar in type 1 DM and type 2 DM groups, coronary artery disease and neuropathy were significantly higher in type 2 DM group compared to type 1 DM group. According to EWGSOP2 criteria, there was no case of sarcopenia in type 1 DM, type 2 DM and control group of our study. Probable sarcopenia was detected in 8 patients (%9,8) in type 1 DM group and in 18 patients (%17,6) in type 2 DM group. Hand grip strength was significantly lower in type 2 DM patients than in the control group (p 0,05).