Yücel Çakmaklı sinemasında kadın
Women in Yücel Çakmakli's movi̇es
- Tez No: 604430
- Danışmanlar: PROF. SENEM AYŞE DURUEL ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sinema ideoloji ile iç içe bir sanattır. Çekilen filmler bazen üstü kapalı bazen doğrudan bir ideolojiyi yansıtır. Kitleler üzerinde büyük etkisi olan bu sanat dalı belli bir ideolojiyi yaymak ve tanıtmak isteyen hareketler için bir mücadele aracı olmuştur. Ülkemizdeki İslamcılık hareketinin uzantısı olan Milli Görüş Hareketi de bu sanatı ideolojisini yaymak ve tanıtmak için kullanmıştır. Yücel Çakmaklı filmleri, Milli Görüş Hareketinin bir parçasıdır. Milli Sinema adı altında çalışmalar yapan yönetmen bu yönelimin en büyük temsilcisidir. Yönetmenin çalışmalarındaki kadın temsilleri de bu hareketin düşünceleri ve amaçlarına hizmet edecek şekilde biçimlendirilmiştir. Buna rağmen, Yücel Çakmaklı genel olarak Türk sinemasındaki eğilim ve yönelimlerden farklı bir yerde değildir. Çalışmanın temel motivasyonu ve amacı, bir dönem Türk sinemasında düşünsel bağlamdaki güçlü eğilimlerden biri olan milli sinema düşüncesi/görüşü ile bu görüşü temsil eden Yücel Çakmaklı sinemasında kadın karakterlerin temsilini incelemektir. Kadın karakterler Çakmaklı sinemasında Milli Sinema Görüşündeki kırılma ve değişimleri ve Yeşilçam sinemasıyla olan benzerlik ve farklılaşmaları tespit edebilmek için en belirgin araçlardan biridir. Çalışmada İslamcı görüşün kadına bakışının kökenleri, irdelenerek açıklanmıştır. Gelenekçi tutum içerisinde biçimlenen kadın modeli zamanla değişerek İslamcı hareketin ihtiyaçlarına göre biçimlenir. Önceleri ev içinde konumlandırılan kadın süreç içinde kamusal alan içinde İslamcı hareketin savunuculuğunu yapmıştır. Sinemadaki kadın karakterlerin temsili de siyasi arenadaki temsile paralel bir yönde ilerlemiştir. Milli Sinemanın ilk filmleri, ailenin içinde evinde konumlanan kadın, aile kavramı ile özdeşleşmiştir. Hidayete eren kadın öyküsü anlatan ilk dönem Çakmaklı filmleri 90'lara gelindiğinde değişim gösterir. Politikada kadınların aktif olmasıyla birlikte Yönetmenin filmlerinde de kamusal alanda mücadele eden kadınlar yer alır. Ancak bu mücadele İslam eğilimler için yürütülen bir mücadeledir. Kadın figürlerin ağırlık kazandığı bu filmler ideolojik işlevlerini yerine getirdikten sonra beyaz perdeden de çekilirler.
Özet (Çeviri)
Cinema is an art intertwined with ideology. Movies sometimes implicitly, sometimes directly reflects the worldview of an ideology. This branch of art, which has a great influence on the masses, has been a means of struggle for movements that want to spread and promote idelogy. The National Vision Movement, an extension of the Islamist movement in our country, used this art to spre ad and promote its ideology. Yücel Çakmaklı's films are part of the National Vision Movement. The director who works under the name of National Cinema is the biggest representative of this movement. Women's representations in the director's work are also shaped to serve the thoughts and aims of this movement. In this study, the view of Islamist view on women is explained by examining its origins. The female model, which has been shaped in a traditionalist manner, changes over time and is shaped according to the needs of the Islamist movement. The women, who were previously positioned in the home, advocated the Islamist movement in the public sphere in the process. After achieving the desired effect on the mass, this approach was eliminated. The representation of the female characters in the cinema proceeded in parallel with the representation in the political arena. In the first films of the National Cinema, the woman located in the home is identified with the concept of family. The first period Çakmaklı films that tell the story of a woman who has reached“true path”have changed in the 90s. With women active in politics, the director's films include women fighting in the public sphere. However, these women do not fight for personal rights, but for Islam. When their duties within the Islamist movement are over, their representation in the political arena and in the movies ends.