Dahiliye yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilasyon uygulanan septik şoktaki hastalarda, indirekt kalorimetre yöntemi ile enerji ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determination of energy needs via indirect calorimetry method in mechanically ventilated septic shock patients in the internal medicine intensive care unit
  1. Tez No: 604450
  2. Yazar: ELMIR ISRAFILOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER KIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Yoğun bakım hastalarında beslenme, hastaların morbidite ve mortalitesini etkileyen bir faktördür. Bu çalışmada invaziv mekanik ventilasyon desteği alan septik şok tanılı hastalarda erken ve iyileşme dönemlerinde kalori ihtiyaçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Erişkin septik şoklu hastalarda erken ve geç dönem kalori ihtiyaçlarını aynı hasta grubunda karşılaştıran başka bir çalışma yoktur. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi'nde mekanik ventilasyon desteği alan septik şok tanısı almış 28 hasta (11 K, 17 E) dahil edildi. Prospektif olarak takip edilen hastaların bilgileri retrospektif olarak değerlendirildi. Her hastaya septik şok tanısı aldıktan sonra erken dönemde (ilk 24-48 saat) (SAP) ve pozitif inotrop desteğinin azaldığı iyileşme döneminde (>72 saat) (SRP) 24 saat boyunca aralıksız olacak şekilde indirek kalorimetre (İC) ile ölçüm yapılmıştır. Her hasta için SAP ve SRP dönemlerinde Harris-Benedict denklemi ile hesaplanan (PREE), İC ile ölçülen (MREE) ve verilen kalori değerleri elde edilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 67,46±14,92 (36-91) yıldı. MREE, SAP'ta 2741,1±706,3 kcal/gün (38,61±11,44 kcal/kg/gün) ve SRP'de ise 2332,8±426,6 kcal/gün (32,65±7,8 kcal/kg/gün) olarak bulunmuştur. SAP'ta ölçülen MREE, VO2, VCO2 ve RQ ile SRP'de ölçülen değerler arasında anlamlı fark olduğu gösterilmiştir (p=0,001, p=0,004, p=0,006, p=0,023, sırasıyla). Her iki dönemde de kadın-erkek cinsiyetleri arasında MREE açısından anlamlı fark saptanmamıştır. MREE ile PREE arasında SAP'ta %32-254 ile SRP'de %4,3-142 arasında değişen kalori farklılıkları saptanmıştır. Hastalara verilen kalori değeri SAP'ta 1152,7±207,1 kcal/gün ve SRP'de ise 1542,7±433,3 kcal/gün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Nutrition in intensive care unit (ICU) patients is a factor affecting morbidity and mortality. In this study, we aimed to evaluate the caloric needs of mechanically ventilated septic shock patients in early and late periods. There is no other study comparing calorie needs in the same group of adult patients in early and late periods of septic shock. Methods: This study included 28 mechanically ventilated septic shock patients (11F, 17M) in Ondokuz Mayıs University Internal Medicine ICU. The data of prospectively followed patients were evaluated retrospectively. After the diagnosis of septic shock, indirect calorimetry (IC) measurement was performed for 24 hours to each patient during the early period in the first 24-48 hours (SAP), and recovery period (SRP) of septic shock. SRP was defined as the period of decreased positive inotropic support after first 72 hours. For each patient, calorie values calculated by Harris-Benedict equation (PREE), measured by IC (MREE), and given to the patients were obtained in SAP and SRP. Results: The mean age of the patients was 67.46±14.92 (36-91) years. MREE was 2741.1±706.3 kcal/day (38.61±11.44 kcal/kg/day) in SAP and 2332.8±426.6 kcal/day (32.65±7.8 kcal/kg/day) in SRP. There were significant differences between SAP and SRP for values of MREE, VO2, VCO2 and RQ (p=0.001, p=0.004, p=0.006, p=0.023, respectively). There was no significant difference between male and female genders in terms of MREE in both periods. Caloric differences between MREE and PREE were found to be 32-254% in SAP and 4.3-142% in SRP. The given calorie to the patients was 1152.7±207.1 kcal/day in SAP and 1542.7±433.3 kcal/day in SRP.