Konvulsiyonların kan-beyin bariyeri permeabilitesine etkisi
  1. Tez No: 60447
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARİA ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Kardiazol ve Bicucullin konvulziyonlarının kan-beyin bariyeri per- meabilitesine etkisi Evans-blue traseri kullanılarak sıçanlarda incelen¬ di. Deneyler; a)Kontrol Grubu (n=10): Bu gruptaki hayvanlara yalnız 4 ml/kg Evans-blue verildi. b)Pentilentetrazol Grubu: tntravenöz olarak 80 mg/kg kardiazol verildi (n=26). c)Bicucullin Grubu (n=21): 1.2 mg/kg Bicucullin İ.V. olarak verildi. Her üç grup deneyde, deney hayvanlarının kan basıncı 30 dak. sü¬ reyle yazdırıldı ve bu sürenin sonunda beyinleri yıkanarak kan-beyin ba¬ riyeri permeabilitelerindeki artış Rapaport kriterlerine göre tespit e- dildi. Deney hayvanlarının kan basınçlarında ilaç verilmesinden hemen sonra ani bir düşüş, daha sonra da ani bir artış izlendi. Her iki grubun kan basınçlarındaki bu artış ileri derecede anlamlı bulundu (p^O.001). Kardiazol grubunda %34S Bicucullin grubundaki deneylerin ise %71 inde kan-beyin bariyeri çeşitli derecelerde yıkıldı. Yıkım alanları paryeto- oksipital korteks ve özellikle beyin koronal kesitlerinde, thalamus, hi- potalamus, mezensefalon, beyin sapı, pons bölgelerinde ileri derecede Evans-blue albumin kompleksinin geçtiği izlendi. Her iki grupta kan-beyin bariyeri yıkılan ve yıkılmayan deney hayvanlarında, hipertansiyon para-y,- 22 - metreleri ayrı ayrı incelendiği zaman, bariyer permeabilitesi artan grupta, yükselen kan basıncının daha uzun süre kaldığı izlendi. Konvulziyonlarda kan-beyin bariyerinin yıkılmasında tek başına kan basıncı yükselmesinin yeterli olmadığı, yükselen kan basıncının belli bir süre bu yüksekliğini koruması gerektiği tespit edildi. Bundan başka konvulzi- yonlarda bariyer yıkılmasında minumum kan basıncı esas alınarak /\P nin de önemli bir kriter olduğu ortaya çıktı. Hem kardiazol, hem Bicucullin grubunda, minumum basınçtan hesap edilen ^P değeri bariyeri yıkılan deney hayvanlarında anlamlı derecede fazla idi. Sonuç olarak konvulziyonlarda kan-beyin bariyeri permeabilitesindekî artıştan yüksek kan basıncının yanında A? 'nin ve yükselen basıncın kalma süresinin de çok önemli faktör olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
- 23 SUMMARY The Effects of Convulsions of Pentylenetetrazol and Bicucullin on the permeability of blood-brain barrier system are investigated on rats by using Evans-blue tracer. Experiments; a) Control group (n=10): only 4 ml/kg Evans-blue was given to rats in this group. b) Pentylenetetrazol group (n=26) : 80 mg/kg intravenous Pentyle netetrazol was given. c) Bicucullin group (n=21): 1.2 mg/kg I.V Bicucullin was given. In all groups, blood pressure of the animals were recorded in a period of 30 minutes after this period the brains were washed and the increase in blood-brain barrier permeability was determined according to Rapaport criteria. A sudden fall in blood pressure just after the injection was followed by a sudden increase. This increase in the blood pressure of the two groups was very significant (p^ 0.001). Blood-brain barriers were destructed in various degrees in the 34% of Pentylenetet razol group and 71% of Bicucullin group. And it was seen that Evans-blue albumin complex significantly passed into the destructed areas in pa rietooccipital cortex and especially in the coronal sections of the brain, thalamus, hypothalamus, mesencephalon, pedunculus cerebri, pons. İn both groups, in the rats whose barriers were destructed and whose not, when the hypertension parameters were examined separately,- 24 - it was seen that the increased blood pressure remained longer in the group where the barrier permeability was increased. It is determined that,, only the increase in blood pressure was not sufficient in convulsions but, it was necessary the pressure should remain increa sed sometime. Another point is thai A P estimated on the basis of mini mal blood pressure, is an impontant criteria on the distription of bar riers, AP estimated on the basis of minimal pressure was significantly high in the rats whose barriers were destructed in both groups. As a result, the peridod of increased blood pressure is also a very important factor with the high blood pressure and AP» in the increase of blood- brain barrier permeability in colvulsions,