Hipoksik koşullarda böbrek fonksiyonlarının incelenmesi
- Tez No: 60446
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYLA SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Böbreğin normal fonksiyon yapabilmesi için yeterli miktarda kan ve oksijene gereksinimi olduğu gözenüne alınarak, kronik hipoksik hipoksi de böbrek fonksiyonlarını incelemek amacı ile bu çalışma yapıldı. Bu amaçla kontrol ve hipoksiye maruz bırakılan tavşanlarda glomerular filtrasyon hızı (GFR) ve sodyum, potasyum resorbsiyonu incelendi. Kronik hipoksik hipoksi oluşturmak için tavşanlar günde 22 saat olmak üzere toplam bir hafta süreyle 410 mmHg basınca uyan düşük basınç kamarasında tutuldu. Bu sürenin sonunda kontrol ve hipoksik hipoksi uygulanan tavşanlardan kan ve idrar örnekleri alındı. Bu örneklerde glo¬ merular filtrasyon hızı (GFR) idrar hacmi,plazma ve idrar sodyum, potasyum konsantrasyonları ölçüldü. Ayrıca eritro¬ sit, retikülosit, hemoglobin ve hematokrit gibi kan para¬ metreleri de tayin edilerek hipoksik hipoksinin etkisi sap¬ tandı. Bulgularımıza göres hipoksik grupta glomerular filtrasyon hızı (GFR) ve idrar hacmi anlamlı olarak azaldı. Hipoksik grubun plazmadaki sodyum ve potasyum konsantrasyonu kontrollere oranla düşük bulundu. Buna karşılık, idrarda her iki elektrolitin de kontrol değerlere göre yüksek olduğu görüldü. Eritrosit retikülosit, hemoglobin ve hematokrit değerlerinin de hipoksik grupta kontrol gruba göre arttığı saptandı.- 50 - Bu sonuçlar bize bir haftalık hipoksi etkisiyle böbrek fonksiyonlarında reversibl bir azalmanın olduğunu göstermektedir. Bu deneyde hipoksi etkisi ile geçici olarak da olsa bir böbrek yetersizliğinin oluştuğu ve glomerular filtrasyon hızı (GFR)'nın azalmasına paralel olarak resorbsiyon olaylarının da azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca burada sodyum resorbsiyonu ve potasyum sekresyonu gibi aktif mekanizmaların yavaşladığı ve bu sonuçların oksijen azlığı yanında aldosteron hormonunun az salgılanması ile meydana geldiği kanısındayız.-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Attempts have been made to investigate the renal functions in chronic hypoxic hypoxia, taking into consi deration that in order for the kidney to perform its normal function, it needs adequate amount of blood and oxygen. For this purpose, glomerular filtration rate and sodium, potassium resorption have been examined in controls and in those rabbits which were exposed to hypoxia. To produce chronic hypoxic hypoxia, rabbits were retained in low pressure chamber which corresponded to 410 mmHg for 22 hours per day, totally for a period of one week. At the termination of this period blood and urine samples were obtained from control rabbits and from those which were exposed to hypoxic hypoxia. In these samples glomerular filtration rate (GFR), urine volume, plasma and urinary, sodium and potassium concentrations were measured. In addition, blood parameters such as erythrocyte, reticulocyte, hemoglobin and hematocrit were determined, thus detecting the effect of hypoxic hypoxia. According to our findings, glomerular filtration rate (GFR) and urine volume were significantly decreased. Sodium and potassium concentration of the hypoxic group in plasma were found to be lover than those in the controls. On the other hand, both electrolytes were observed to be higher in the urine than the control values. It was also- 52 - determined that erythrocyte, reticulocyte, hemoglobin and hematocrit values increased in the hypoxic group compared to those in the control group. These results suggest that there appears to be a reversible decrease in there renal functions due to the hypoxic effect of one week. In this experiment it was observed that a renal insufficiency, though temporary, is produced and that resorption processes seem to decrease in association with the decrease in glomerular filtration rate (GFR). Furthermore, we believe that such active mechanisms as sodium resorption and potassium secretion are decelerated and that these results. are produced by oxygen deficiency as well as inadequate secretion of aldosteron hormone.