İntrauterin inseminasyon yapılan hastaların spermiyogram parametreleri ile gebelik sonucu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between spermiogram parameters and pregnancy results of patients with intrauterin insemination
  1. Tez No: 604480
  2. Yazar: SAMİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnfertilite çiftlerin 1 yıl boyunca korunmasız düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamaması durumudur. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumun % 10- 15' lik bölümünü kapsamaktadır. Çiftler için maddi ve manevi bir sorundur. Tedavisi için çok büyük bütçeler harcanmasına rağmen sonuç alınamayan ciddi bir populasyon da mevcuttur. Çalışmamızda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfertilite polikliniğine 01.01.2010 – 30.10.2018 tarihleri arasında başvurmuş olup açıklanamayan veya hafif erkek faktörü nedenleriyle intrauterin inseminasyon yapılmış hastaların, retrospektif olarak dosyalarına bakılmıştır. Spermiyogram parametreleri ile gebelik arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Yapılan intrauterin inseminasyon sonuçlarına etki eden spermiyogram parametrelerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Merkezimizde değerlendirilen 1735 hasta gebe olup olmama durumuna göre iki gruba ayrılmıştır. Bu iki grupta anne yaşı, serum FSH düzeyi, infertilite süreleri ve spermiyogram parametreleri ile gebelik oranının ilişkisine bakılmıştır. Hastaların tamamı ilk kez intrauterin inseminasyon yapılan ve tek folikül gelişen hastalardan oluşmaktadır. Çalışmamızda istatiksel olarak sadece infertilite süreleri ile gebelik oranı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Çalışmamızda istatistik olarak anlamlı bulunmasa da total progresif motil sperm sayısı ve sperm normal morfoloji yüzdesi ile gebelik arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Günümüzde hastaların intrauterin inseminasyon başarısını gösteren erkek faktör açısından spermiyogram parametreleri dışında başka parametreye bakılmamaktadır. Spermiyogram dışında sperm kalitesini, DNA' sını gösteren yeni parametrelerin bulunması ve uygulamaya geçilmesi durumunda başarı şansının artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Infertility is a condition in which couples can not conceive for 1 year despite unprotected regular intercourse. In our country, as in the world, where 10-15% of the society. It is a material and spiritual problem for couples. There is also a serious population that has no results despite the huge budgets for treatment. In this study, the files of patients who applied to the Infertility Outpatient Clinic of Ondokuz Mayis University Medical Faculty between 01.01.2010 - 30.10.2018 and who underwent intrauterine insemination due to unexplained or mild male factor were retrospectively reviewed. The relationship between spermiogram parameters and pregnancy was evaluated. The aim of this study was to determine the spermiogram parameters affecting intrauterine insemination results. 1735 patients evaluated in our center were divided into two groups according to whether they were pregnant or not. In these two groups, maternal age, serum FSH level, duration of infertility, spermiogram settings and the relationship between annual rate were examined. All patients undergo intrauterine insemination for the first time and in one patient through a single follicle. In our study, only statistically significant relationship was found between the duration of infertility and pregnancy rate. Although it was not statistically significant in our study, it was shown that there was a relationship between total progressive motile sperm count and sperm normal morphology percentage and pregnancy. Nowadays, no other parameters are considered except the spermiogram. It is thought that the chances of success will increase if new parameters indicate sperm quality and DNA are found and applied.