Uluslararası 4. Enes Cup tekerlekli sandalye erkek badmintoncuların maç performansının ve vuruş çeşitliliğinin bölgelere göre incelenmesi
Analysis of match performance and shot varieties of international 4th Enes Cup wheelchair male badminton players according to regions
  1. Tez No: 604488
  2. Yazar: BÜNYAMİN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı Uluslararası 4. Enes Cup tekerlekli sandalye erkek badmintoncuların maç performansının ve vuruş çeşitliliğinin bölgelere göre incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalaması 39,21±8,82 yıl, boy ortalaması 1,70±0,07 metre, vücut ağırlık ortalaması 72,31±6,53 kg olan toplam 19 bedensel engelli tekerlekli sandalye badminton milli sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Turnuvaya katılan 17 ülke tekerlekli sandalye WH1 (Wheelchair1) ve WH2 (Wheelchair2) kategorilerinde milli takım badminton sporcularının oynadığı 22 tek erkek müsabakası üzerinde analiz çalışması gerçekleştirilmiştir. Müsabakadaki teknik vuruşlar, vuruş bölgeleri ve maç sürelerinin analizi notasyonel olarak elle yapılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler Statistical Package for Social Science (SPSS) 22.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir Parametrelerin yüzdeleri, aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Bütün müsabakalardaki setlerin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans (One-Way Anova) analizi testi, farklılığın hangi setten kaynaklandığının belirlenmesi için ise Post Hoc testlerinden Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Müsabaka sırasındaki yapılan vuruşların değerlendirilmesi için yüzde ve frekans değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the match performance and variety of shots of the international 4th Enes Cup wheelchair male badminton players by region. A total of 19 physically disabled wheelchair badminton national athletes with a mean age of 39.21 ± 8.82 years, a mean height of 1.70 ± 0.07 meters and a mean body weight of 72.31 ± 6.53 kg participated voluntarily. The analysis was conducted on 22 single men competitions in the WH1 (Wheelchair1) and WH2 (Wheelchair2) categories of national team badminton athletes. Analyses of technical shots, impact zones and match durations in the competition were done manually by notational analysis. The data obtained at the end of the study were evaluated by using Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 22.0 statistical program. Percentages, arithmetic means and standard deviations of the parameters were calculated. One-way analysis of variance (One-Way Anova) was conducted for comparison of sets in all competitions, and Tukey multiple comparison test, which is one of the Post Hoc tests, was used to determine which set caused the difference. Percent and frequency values were calculated for the evaluation of the shots during the competition.