Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuklarda beslenme durumu değerlendirilmesi
Nutritional status of children with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 604500
- Danışmanlar: PROF. FATİH GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Psikiyatri, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu besin ögeleri eksiklikleri ve“sağlıksız”beslenme düzenleri ile ilişkilendirilse de bu konu hakkındaki çalışmalar yetersizdir. Bu çalışma DEHB ve semptomlarının hazır gıdalar ve gıda katkı maddeleri özelinde beslenme durumu ile ilişkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma toplam 390 çocuk ve ergen (169 DEHB ve 221 kontrol grubu) üzerinde yürütülmüştür. Beslenme durumunun değerlendirilmesinde 24 saatlik hatırlama yöntemi ile besin tüketim kaydı ve 35 besinin bulunduğu Düzenlenmiş Besin Tüketim Sıklığı Anketi kullanılmıştır. DEHB semptomlarının değerlendirilmesinde Dikkat eksikliği ve yıkıcı davranışı bozuklukları için DSM-IV'e dayalı tarama ve değerlendirme ölçeği (DEYDB DSM-IV), Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği (CEDÖ) ve Conners Öğretmen Derecelendirme Ölçeği (CÖDÖ) kullanılmıştır. Bulgular: DEHB ve kontrol grubundaki çocuk ve ergenlerin tükettiği enerji ve besin ögelerinin önerilen yeterli miktarlarını karşıladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) has been linked to nutrient deficient and“unhealthy”diets; but the studies in this area are not sufficient. This study aims to investigate the relationship between ADHD/related symptoms and nutritional status especially ready to eat foods and food additives. Materials and Methods: This study was conducted on 390 children and adolescents (169 ADHD and 221 controls). Nutritional status was evaluated by 24- hour recall method, modified food frequency questionnaire including 35 items. ADHD symptoms was evaluated by DSM-IV-based screening and assessment scale for attention deficit and disruptive behavior disorders (DEYDB DSM-IV), Conners Parent Rating Scale (CPRS), Conners Teacher Rating Scale (CTRS). Results: It was found that the amounts of energy and nutrients consumed by children and adolescents with ADHD and controls meet the recommended values.