Kronik boyun ağrısı olan bireylerde ve sağlıklı katılımcılarda skapular pozisyon, omuz eklem pozisyon hissi ve üst ekstremite kuvvetinin karşılaştırılması
Comparison of scapular position, shoulder joint position sense and upper extremity strength in individuals with chronic neck pain and healthy participants
- Tez No: 604524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DEMİRDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamız kronik boyun ağrısı (KBA) olan bireylerde ve sağlıklı katılımcılarda skapular pozisyon, omuz eklem pozisyon hissi ve üst ekstremite kuvvetinin değerlendirilmesi ve iki grup arasındaki farkın incelenmesi amacıyla planlandı. Ankara'da özel bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine kronik boyun ağrısı problemi sebebiyle başvuran bireyler ile herhangi bir sağlık problem olmayan katılımcılar çalışmaya dâhil edildi. Benzer fiziksel özelliklere sahip sağlıklı katılımcılar (20-50 yaş arası) ve en az 6 aydır kronik boyun ağrısı olan ve GAS'a göre ağrı şiddeti en az 3 olan bireyler çalışmaya dâhil edildi. Frontal planda skapular pozisyonun klinik değerlendirmesi için Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) kullanıldı. Omuz eklem pozisyon hissi inklinometre ile ölçüldü. Üst ekstremite kuvvet değerlendirmesi için bireylerin kavrama kuvveti, dinamometre ile ölçüldü. Veriler, uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edildi. Hasta grubunda LSKT 0° sağ-sol arasındaki ortalama farkın kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p=0.009). Benzer sonuçlar 45° ve 90° ölçümleri için de elde edildi; hasta grubunda sağ ve sol arasındaki fark kontrol grubuna göre daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
In our study, we planned to evaluate the difference between the two groups by evaluating the scapular position, shoulder joint position sense and upper extremity strength in individuals with chronic neck pain as well as among healthy participants. Individuals with cronic neck pain and healthy participants who met our criteria in a Private Physical Therapy and Rehabilitation Center in Ankara and who were admitted because of the number of chronic neck pain problems were included in the study. In this case-control study, 23 patients and 23 controls were included. Healthy participants with similar physical characteristics (aged 20-50 years) and who also suffered from chronic neck pain for at least 6 months, and who have a pain intensity of 3 according to the VAS, were included in the study. The lateral scapular slide test (LSST) was used for the clinical evaluation of the scapular position in the frontal plane using a tape measure. Shoulder joint position sense has been measured using an inclinometer. For evaluation of the upper extremity force, the grip strength of the individuals was measured using a dynamometer. Data were analyzed by appropriate statistical methods. In the patient group, the mean difference between LSST 0° on the right and left sides was higher than that of the control group (p = 0.009). Similar results were obtained for 45° and 90° measurements; during which the difference between the right and the left sides in the patient group was higher than the control group (p 0.05).