Kronik boyun ağrısı ile solunum fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between chronic neck pain and respiratory functions
  1. Tez No: 579630
  2. Yazar: RECEP ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, kronik boyun ağrılı olgularda solunum fonksiyonlarının incelenmesi, ağrının yanı sıra ağrıya eşlik eden disabilite, depresyon, fiziksel aktivite düzeyi, kinezyofobi gibi psikososyal etmenlerin solunum fonksiyonları ile ilişkisinin ve uygulanacak tedaviyle ağrının azalması durumun solunum fonksiyonlarını ne düzeyde etkileyeceğinin belirlenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya kronik boyun ağrılı (n=35) ve iyi eşleştirilmiş sağlıklı gönüllü bireyler (n=35) dahil edildi. Kronik boyun ağrısı olan gruba, 15 seans konservatif bir fizik tedavi programı uygulandı. Sağlıklı kontrol grubuna ise herhangi bir tedavi uygulanmadı. Kronik boyun ağrılı katılımcılar tedavi öncesi ve sonrasında, sağlıklı katılımcılar ise 3 hafta arayla olmak üzere 2 kez değerlendirildi. Her iki değerlendirmede de solunum kas kuvveti (maksimal inspiratuar basınç (MIP), maksimal ekspiratuar basınç (MEP)) ağız içi basınç ölçüm cihazı ile, boyun kas kuvveti tensiometre ile, servikal bölgenin eklem hareket açıklığı universal gonyometre ile, kavrama kuvveti el dinamometresi ile, fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ile, ağrı şiddeti Görsel Analog Skala (VAS) ile, ağrı ile ilişkili disabilite Boyun Özürlülük İndeksi (NDI) ile, emosyonel durum Beck Depresyon Ölçeği (BDI) ve kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TSK) ile değerlendirildi. Bunlara ek olarak torakal esneklik ve pektoral kasların kısalığı ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the pulmonary functions in patients with chronic neck pain, and to determine the relationship between psychosocial factors such as disability, depression, physical activity level, kinesophobia, accompanying to pain with respiratory function, and the extent to how respiratory function is affected if pain is reduced with treatment. Patients with chronic neck pain (n=35) and healthy volunteers (n=35) were included in the study. A 15 sessions conservative physical therapy program was applied to the group with chronic neck pain. The healthy control group did not receive any treatment. The participants with chronic neck pain were evaluated before and after the treatment, and the healthy participants were evaluated twice after 3 weeks. In both evaluations, respiratory muscle strength was [maximal inspiratory pressure (MIP), maximal expiratory pressure (MEP)] was evaluated with mouth pressure measuring device, neck muscle strength was measured using tensiometer, cervical region joint motion was measured using universal goniometer, grip strength was measured by hand dynamometer, physical activity levelwas assessed with International Physical Activity Scale (IPAQ), pain severity was measured with Visual Analogue Scale (VAS), pain-related disability was assessed with Neck Disability Index (NDI), emotional state was assessed with Beck Depression Scale (BDI) and kinesiophobia was assessed with Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK). In addition, thorax flexibility and shortness of pectoral muscles were measured.