Sanal gerçeklik teknolojilerinin, inşaat endüstrisinde ve inşaat mühendisliğinde kullanılabilirliği
Usability of virtual reality technologies in construction industry and civil engineering
- Tez No: 604556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA YEREL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyada birçok alanda kullanılmakta olan Sanal Gerçeklik teknolojilerinin inşaat sektöründe kullanımı yaygınlaşmaktadır. İnşaat sektöründe Sanal Gerçeklik teknolojileri ile gerçekleştirilen; tasarım, iletişim, şantiye yönetimi, eğitim, iş sağlığı ve güvenliği ve bakım-onarım süreçlerinde elde edilen sonuçlar, sanal gerçeklik sistemlerinin, geleneksel yöntemlere oranla önemli katkı sunduğunu ve üstünlükler sağladığını göstermektedir. Gerçekleştirilen birçok çalışmada Sanal Gerçeklik teknolojileri ile geliştirilen sistemlerinin geleneksel yöntemlerin yerini almaya başladığı görülmektedir. İnşaat sektöründe bir diğer yenilikçi teknoloji olan Yapı Bilgi Modelleme araçları ile üretilen çözümler inşaat sektörünün paydaşlarına yeni perspektifler sunmaktadır. Sanal Gerçeklik teknolojilerinin simülatif araçları Yapı Bilgi Modelleme ile geliştirilen tasarımlarda; işbirliği, koordinasyon, sunum çalışmalarında etkili sonuçlar üretmektedir. Ayrıca Sanal Gerçeklik teknolojileri ile pazarlama, tasarım ve iş sağlığı ve güvenliği konularında üretilen simülatif temsil modellerin gerçekçilik, derinlik algısı üzerine sunduğu imkanlar dikkat çekmektedir. Bu çalışmada Sanal Gerçeklik teknoloji araçlarının inşaat sektöründe kullanım sıklığı ve etkinliğine göre; yazılım ve donanım örneklerini araştırılmıştır. Çalışma kapsamında; kaza, yaralanma, ölüm vb. risk faktörleri gibi dünyada inşaat sektöründe büyük bir endişe kaynağı olan İş Sağlığı ve Güvenliği süreçleri de irdelenmiştir. Sanal Gerçeklik teknolojileri ile desteklenen Yapı Bilgi Modelleme tabanlı iş sağlığı ve güvenliğine yönelik çalışmalar araştırılmış, Meta Analiz çalışması yapılarak çalışmalar değerlendirilmiştir. BIM tabanlı İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Planı (İSGUP) modeli önerisi geliştirilmiştir. Bu doğrultuda ulaşılan sonuçlar ile inşaat sektöründe sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanımının yaygınlaşmasına yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. İnşaat sektöründe Sanal Gerçeklik teknolojilerinin kullanımının yaygınlaşmaya başlanmasıyla olumlu kazanımlar elde edileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of Virtual Reality technologies used in many fields around the world is becoming widespread in the construction sector. Realized in the construction industry with Virtual Reality technologies; The results obtained in the design, communication, site management, training, occupational health and safety and maintenance-repair processes show that virtual reality systems make significant contributions and advantages compared to traditional methods. In many studies, it is seen that the systems developed with Virtual Reality Technologies have started to replace traditional methods. The solutions produced with Building Information Modeling tools, another innovative technology in the construction sector, offer new perspectives to the stakeholders of the construction sector. Simulated tools of Virtual Reality technologies in the designs developed with Building Information Modeling; produces effective results in cooperation, coordination and presentation. In addition, the possibilities offered by simulated representation models produced in the areas of marketing, design and occupational health and safety with Virtual Reality technologies offer realism and depth perception. In this study, according to the frequency and effectiveness of use of Virtual Reality technology tools in construction sector; software and hardware samples were investigated. Scope of work; accident, injury, death etc. Occupational Health and Safety processes which are a major concern in the construction sector in the world, such as risk factors, have been examined. Works related to Occupational Health and Safety based on Building Information Modeling supported by Virtual Reality technologies were investigated, and Meta Analysis studies were conducted and evaluated. A BIM-based Occupational Health and Safety Implementation Plan (ISGUP) model proposal was developed. With the results achieved in this direction, solutions were proposed to expand the use of virtual reality technologies in the construction sector. It is considered that the positive gains will be achieved by the use of Virtual Reality Technologies in the construction sector.