The vehicle routing problem in urban logistics: Route balancing with time windows
  1. Tez No: 604555
  2. Yazar: BANU ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araç rotalama problemi, literatürde yaygın olarak çalışılan ve geniş kapsamlı uygulamaları olan bir problemdir. Kentsel bölgelerde araç rotalama probleminin önemli bir özelliği, teslimatların yapılabileceği zaman sınırlarıdır. Şehirlerde farklı konumlardaki müşterilere hizmet veren çok sayıda araç vardır. Planlanan rotalar, çalışan memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak için her bir aracın iş yükünü, seyahat edilen toplam mesafeyi veya rota üzerinde harcanan toplam süreyi dengelemeyi dikkate almalıdır. Bu tezde, araç rotalama problemi zaman pencereleri ve rota dengesi ile incelenmektedir. Araçlar arasında bir denge sağlarken, toplam güzergâh sayısını, toplam katedilen mesafeyi ve toplam harcanan zamanı en aza indirmek için karışık tam sayılı doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Küçük boyutlu problemleri çözmek için matematiksel modeller kullanmak mümkündür, ancak bu modeller orta ve büyük ölçekli problemler için makul bir sürede tatmin edici çözümler sağlayamamaktadır. Orta ve büyük ölçekli problemleri çözmek için dağınık arama tabanlı bir sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Şehir içi lojistiğin özelliklerini yansıtan bölünmüş teslimat uzantısı da probleme eklenmiş ve modeller buna göre modifiye edilmiştir. Matematiksel ve sezgisel algoritmalar, Solomon kıyaslama problemleri ve Türkiye'deki üç farklı şirketten toplanan gerçek veriler üzerinde test edilmiştir. Sezgisel algoritma sonucu toplam rota sayısı ve toplam süre %15-20 oranında azalmaktadır. Geliştirdiğimiz sezgisel yaklaşımın çok kısa bir hesaplama süresi içinde başarılı sonuçlar verdiği ve lojistik alanında uygulamalarının olabileceği görülmüştür. Son olarak, gelecekteki araştırmalar için çevresel ve sosyal yaklaşımlar ışığında tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The vehicle routing problem (VRP) has been widely studied in operations research literature with a variety of extensions to reflect the particular conditions pertinent to real-life applications. An important characteristics of vehicle routing problems in urban areas is the time limits when the deliveries can be made. Also, there are usually a large number of vehicles serving customers in different locations in an urban environment. A routing plan should also consider balancing the workload of each vehicle in terms of total distance travelled or total time spent on the route in order to maximize employee satisfaction. In this thesis, we study the VRP with time windows and route balance. We present a mixed-integer linear programming model with the objective of minimizing the total number of routes, total distance traveled, and total time spent while providing a balance between the routes. It is possible to use exact algorithms for solving small scale problems. However, these algorithms fail to provide satisfactory solutions in a reasonable time for medium and large scale problems. We develop a scatter search-based heuristic algorithm for solving medium to large scale problems. We also add a split delivery extension, that reflects the characteristics of urban logistics, to the problem and modify our models accordingly. The models and the solution algorithm are tested on Solomon benchmark problems and real data collected from three different companies based in Turkey. The heuristic algorithm decreases the total number of routes and total time in the solutions by 15-20%. We show that the algorithm gives successful results in a short computing time and can be applicable in various areas of logistics. We also address future research areas considering environmental and social aspects of the problem.