Meme ve uterus kanserli hasta dokularında nükleer ve sitoplazmik östrojen reseptör tayini ve tedavideki önemi
  1. Tez No: 60456
  2. Yazar: HATİCE SEMA BOZCALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Onkoloji, Biophysics, Oncology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
In farget cells, steroid-hormones are binded to specific recep tor proteins. Steroid-hormone complex is responsible for initiating gene activation and protein synthesis, which was resulted from cell growth Therefore, abnormal hormonal stimulatidn of cell growth can be caused a neoplastic trans format ion. Although so many reseaches have been done still steroid-hormone action in intracellular level and interaction mechanism are not completely understood. Findings of these specific receptors for steroid hormones, es pecially estrogen receptors in some tumour cells of breast and uterus carcinoma, caused increase of interest in the hormonal therapy of cancer. It is considered that, inhibition of tumour growth is responsible from uptake of such specific hormones for target cells. Thus, according to the lack or presence of these receptors in tumor cells, one may predict to the application of endocrine treatment. Therefore the importance of radiorecep tor assay for steroid hormones must be emphasized well. In our experimens, dextran coated charcoal method is used and ad ding binding-index procedure to this method specific and non-specific bin ding are separated sensitively. Also, it is posible to obtain both receptor concentration and. K values. In this study, investigations was performed in two major groups. Fist, vaginal and endometriu tissues are used as control groups (secretion and proliferative phases). And then, estrogen and proges terone receptor s which are belonged to some specific cases in endometrial and mama carsinoma are determined. Relation between normal and carsinoma cases are examined.51 Belirtilen etki mekanizması ana kullanıcıyla steroid hormonların önemli temsilcileri olan östrojen ve pregesto- ron için de geçerlidir, östrojenin gen etkinliğinde yol açtığı değişiklikler hedef doku (örneğin meme ya da uterus) hücrelerinin çoğalmalarından sorumludur. Hedef hücre çoğal masında fizyolojik rolünün yanısıra, özel koşullarda, östrojenin henüz yeterince anlaşılmamış bir mekanizmayla hedef dokuda noeplastik bir gelişme için uygun bir ortamda hazırlayabileceği de düşünülmektedir. Meme ve uterus karsinom olgularının en azından bir bölümünün oluşumunda östrojenin oynadığı kuvvetle tahmin edilen rolün ışığınd.a tümör dokusunda östrojen reseptörle rinin tayini büyük önem kazanmıştır. Çalışmamızda yapılan radyoreseptör tayin deneylerin de, 3H-işaretli hormonun ve kompetitör olarak kullanılan işaretsiz hormonun sitozol (hücre si toplazmasında bulunan reseptörleri içeren ortam) ile inkübasyonuna dayanan aktif kaplı kömür (D.C.C.) yöntemi kullanılmıştır. Bu yönteme bağlanma inteksi tekniğinin uygulanmasıyla, özgün olmayan bağlanma ile özgün bağlanmanın daha duyarlı bir şekilde ayırt edilmesi sağlanmıştır. Bu çalışma, endometrium vajina ve meme dokuları olmak üzere üç ayrı doku grubunda gerçekleştirilmiştir. Normal vajina dokusundaki nükleer ve sitoplazmik östrojen, proğesteron reseptör miktarları beraberce saptanmış ve aralarındaki ilişki incelenmiştir. Endometrium karsinom ol gularında da, kontrol grubu ile karşılaştırılmalı olarak, sitoplazmik östrojen içeriği ve miktarları saptanarak, ara larındaki ilişki irdelenmiştir. Son olarak, meme kanseri olgularında sitoplazmik östrojen, proğesteron (yalnızca 5'inde. olmak üzere), reseptör içeriği (pozitiflik yüzdele ri) ve miktarı tedaviye cevap açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
51-a SUMMARY In farget cells, steroid-hormones are binded to specific recep tor proteins. Steroid-hormone complex is responsible for initiating gene activation and protein synthesis, which was resulted from cell growth Therefore, abnormal hormonal stimulatidn of cell growth can be caused a neoplastic trans format ion. Although so many reseaches have been done still steroid-hormone action in intracellular level and interaction mechanism are not completely understood. Findings of these specific receptors for steroid hormones, es pecially estrogen receptors in some tumour cells of breast and uterus carcinoma, caused increase of interest in the hormonal therapy of cancer. It is considered that, inhibition of tumour growth is responsible from uptake of such specific hormones for target cells. Thus, according to the lack or presence of these receptors in tumor cells, one may predict to the application of endocrine treatment. Therefore the importance of radiorecep tor assay for steroid hormones must be emphasized well. In our experimens, dextran coated charcoal method is used and ad ding binding-index procedure to this method specific and non-specific bin ding are separated sensitively. Also, it is posible to obtain both receptor concentration and. K values. In this study, investigations was performed in two major groups. Fist, vaginal and endometriu tissues are used as control groups (secretion and proliferative phases). And then, estrogen and proges terone receptor s which are belonged to some specific cases in endometrial and mama carsinoma are determined. Relation between normal and carsinoma cases are examined.