Sayısal fotogrametrik harita üretiminde doğruluk ve uygulama olanakları
Accuracy in digital photogrammetric map production and map using
  1. Tez No: 604575
  2. Yazar: MUSTAFA ÜMİT GÜMÜŞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İstanbul gibi, metropoliten yerleşim merkezleri için, kent planları ve haritaların önemli işlevleri vardır. Bu işlevler, İstanbul'un harita ve kent planlarının mümkün olabildiğince hızlı bir şekilde üretimini gerektirmektedir. Bu çalışmada, çevre düzenlemeleri; yol, su kanalizasyon çalışmaları; turizm ve endüstri yatırımları ve bütün teknik alt yapı hizmetleri için gerekli olan İstanbul Metropoliten şehir haritalarının üretimindeki doğruluk yer almaktadır. Bu haritalar, İstanbul harita bilgi sistemine altlık olacaktır. Üretilecek haritalar çok önemli olup zemine uygulanabilir özelliğine de sahiptir. Diğer haritalar gibi standart harita özelliğine sahiptir. Bunlar çevre düzenlemeleri ve tüm teknik hizmetler için gerekli olan veri kaynaklarını içermektedir. Ayrıca, sayısal ve grafiksel gösterimi olup, yüksek doğruluğa sahiptirler. Bu özellikleri ile birlikte haritalar Ulusal Koordinat Sistemi'ne bağlıdır. Haritaların standart ölçeği 1/1000'dir. Fakat bazı bölgelerde 1/500'dür. Bu çalışmada, İstanbul Metropoliten Alanının Sayısal Harita üretimi Projesi'nden örnekler alınmış; Arazi kontrol aşamalarından konum ve yükseklik doğruluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
For the metropolitan settlement places, like İstanbul, the maps and plans of them have very important functions. These functions brings out that the producing of the city maps and plans of İstanbul must be completed as quick as possible. In this study, the accuracy investigation during the map production of İstanbul Metropolitan City's maps, which are necessary for the improvements of environments; the projects of road water and canalization works; tourism and industry investments; and the all technic services, were examined. These maps will be a subsystem for Metropolitan City Major management. These maps have varied aims, and can be practiced into ground. They are also standart ones for the production of other classic maps. They can include necessary source which are needed for the improvements of environments; and all technic subsystems. These have digital and graphical characteristic and high accuracy. With these functions, these maps will attached to the“National Coordinate Geometry Subsystem”. Their standart scale is 1/1000, but in the settlement places , the scale is 1/500. In this study, taking the digital example from“The digital Map Production Project of İstanbul Metropolitan City”.