Organik madde gideriminde karıştırıcı tasarımının adsorpsiyon performansına olan etkisinin hesaplamalı akışkanlar dinamiğimetodu ile iyileştirilmesi
The effect of mixer design on the improvement of theadsorption performance for the organic matter removal withcomputational fluid dynamics method
  1. Tez No: 604585
  2. Yazar: GÖKHAN DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP DEBİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Organik maddeler yaşam döngüsü sonucu ortaya çıkan ürünlerdir. Genel olarak su kalitesini etkileyen önemli parametrelerden biridir. Organik maddelerin uzaklaştırılmaması; içme sularında tat değişimine, kötü kokuya sebep olabilmektedir. Aynı zamanda içme sularında dezenfektan olarak kullanılan klorun sudaki organik maddeler ile reaksiyona girmesi sonucunda dezenfeksiyon yan ürünleri olan trihalometan (THM) ve haloasetik asit (HAA) gibi kanserojen maddeler ortaya çıkmaktadır. İçme sularından organik madde gideriminde etkili arıtma yöntemlerinden birisi olan adsorpsiyon prosesi tek başına kullanılabileceği gibi membran teknolojileri için kuvvetli bir ön arıtma işlemi olarak da ortaya kullanılabilmektedir. Adsorpsiyon prosesi genellikle içme suyu tesislerinde karıştırıcı veya filtre ünitelerinde gerçekleştirilmektedir. Karıştırma prosesleri sürecin verimliliği açısından oldukça önemlidir. Karıştırıcı verimleri üç (3) boyutlu bilgisayar ortamında hesaplamalı akışkanlar dinamiği metodu (HAD) kullanılarak analiz edilebilmektedir. Yapılan bu çalışma 3 aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak farklı organik madde konsantrasyonlarında toz aktif karbon ile kinetik çalışmalar yapılmıştır. Çalışmanın 2. aşamasında kullanılan jar test düzeneği 3 boyutlu CAD ortamına aktarılmış ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri yapılmıştır. Son olarak yapılan analizlerden elde edilen sonuçlara göre tasarlanan karıştırıcılar imal edilerek adsorpsiyon çalışmaları tekrarlanmıştır. Bu sayede karıştırıcı geometrisinin adsorpsiyon ile organik madde giderim verimleri kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural organic matter (NOM) occurs as a result of water cycle in surface and ground water sources. Organic substances are one of the important parameters affecting water quality. If organic matter cannot be removed from water, it would cause problems. The most critical of these problems is that the chlorine used for disinfection in drinking water reacts with the organic components in the water to form known as disinfection by-products. These compounds are trihalomethane (THM) and halo acetic acids (HAA) disinfection by-products. The use of these waters is known to cause many skin diseases and cancer. There are certain methods to remove organic matter from water. These methods; membrane processes, ion exchangers, activated carbon adsorption and chemical oxidation. There are 3 stage in this study. In the first stage, the removal efficiency of the different organic matter concentrates was calculated for the synthetic water prepared in the jar test apparatus. Among the factors affecting adsorption, mixing performance as well as temperature and dosage amount are of great importance. Therefore, in the second part of the study, the beaker - mixer system used in the jar test apparatus was transferred to the 3D CAD (Computer Aided Design) environment and the mixing performance was investigated using the CFD (Computational Fluid Dynamics). In the final phase of the study, the mixer design was modified by using design improvement methods and it was aimed to eliminate dead zones. The designed mixers were tested again on the jar tester and the effect of the mixture on adsorption observed according to the organic matter removal efficiencies.