A decision support system software for smoking cessation patients
Sigara bırakma hastalarına yönelik bir karar destek sistemi yazılımı
  1. Tez No: 604589
  2. Yazar: YAĞMUR KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ALP KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sigara, insana ve çevreye büyük ölçüde zarar veren bir maddedir. Sigara ve sigara dumanına maruz kalmak birçok hastalığa neden olabilecek faktörlerden birisidir. Sigaranın vereceği bu zararlara karşın sigara kullanımı hız kesmeden artmaya devam etmektedir. Bu hızla artmaya devam etmesi durumunda hem insanlığa hem de çevreye büyük zararlar meydana gelmesi söz konusudur. Şimdilerde sigara kullanımına bağlı olarak yaklaşık 5 milyon kişinin hayatını kaybettiği raporlanmıştır. Bu hızla devam etmesi durumunda 2030 yılında yaklaşık 8 milyon kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir. Bu sağlık sorunlarının önüne geçmek amaçlı birçok çalışma yapılmaktadır. Gelişen bilişim teknolojileri ile sağlık alanında sorunlara çözümler aranmaktadır. Veri madenciliği algoritmaları ve karar destek sistemleri bu alanda kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Bu çalışma kapsamında veri madenciliği algoritmaları kullanılarak oluşturulacak bir karar destek sisteminin sağlık konusuna yardımcı olacağı öngörülmüştür. Çalışmada açık kaynak veri madenciliği kütüphanesi kullanılarak bir web uygulaması geliştirilmiştir. Böylece bu uygulama ile hastaların sigarayı bırakma olasılığının tahmini konusunda sağlık çalışanlarının kullanabileceği bir karar destek sistemi yapmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cigarette is a substance that causes great harm to human and environment. Smoking and exposure to cigarette smoke is one of the factors that can cause many diseases. Despite these damages caused by smoking, smoking continues to increase without slowing down. If it continues to increase at this rate, there will be great harm to both humanity and the environment. It is now reported that approximately 5 million people have died due to smoking. It is estimated that approximately 8 million people will die in 2030 if they continue at this rate. Many studies have been carried out to prevent these health problems. With the developing information technologies, solutions are sought for the existing problems in the field of health. Data mining algorithms and decision support systems are one of the methods that can be used in this field. In this study, it is predicted that a decision support system that will be formed by using data mining algorithms will help health. In the study, a web application was made by using open source data mining library. Thus, with this application, it is aimed to make a decision support system that can be used by healthcare professionals in estimating the probability of patients quitting smoking.