A decision support system software for intelligent manufacturing
Akıllı üretim için karar destek sistemi
  1. Tez No: 799875
  2. Yazar: İLKNUR AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KURUOĞLU KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Üretimin hızlı tempolu ve karmaşık dünyasında, nesnelerin interneti ve endüstri 4.0 konseptlerinin uygulanması ile birlikte veri altyapısı oluşan üretim şirketleri veriden en fazla fayda sağlayabilecek yöntemleri tercih etmeye başlamışlardır. Günümüzde üretim şirketleri, üretimin birçok alanında karar destek sistemlerinden (KDS) yararlanmaktadır. KDS, yöneticilerin ve diğer karar vericilerin daha iyi kararlar almasına yardımcı olmak için ilgili bilgileri ve analiz araçlarını sağlayarak akıllı üretim ortamlarında kritik bir rol oynar.. KDS, üretim sürecindeki darboğazları belirlemeyi, kaynak kullanımını optimize etmeyi ve üretim planlama ile kestirimci bakım olanaklarını iyileştirmeyi sağlar. Bu çalışmada, karar destek sistemi ve kestirimci bakım yöntemleri kullanılarak arızaya neden olan makine bileşenlerinin bulunması ve uygun zamanda bakımlarının yapılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma için Azure kestirimci bakım veri kümesi kullanılmıştır. Bu veri setinde yüz makineye ait sensör verileri, arıza kayıtları, bakım kayıtları bulunmaktadır. Makine bileşenlerinin arıza yapma durumunu tahmin eden bir sistem geliştirilmiştir. Sistemin ve modelin tasarımı sırasında yaklaşık bir milyon örnekten oluşan dört sürekli, dört kategorik, bir ayrık ve bir sınıf özellikli veri seti kullanılmıştır. Geliştirilen sistem sonucunda, makine bileşenlerinin arıza zamanları yüksek doğruluk oranıyla tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the fast-paced and complex world of production, production companies that have a data infrastructure with the realization of the internet of things (IoT) and industry 4.0 concepts have started to prefer methods that can make the most benefit from data. Today, manufacturing companies benefit from decision support systems (DSS) in many areas of manufacturing. DSS plays a critical role in smart manufacturing environments by providing relevant information and analysis tools to help managers and other decision makers make better decisions. DSS provides identify bottlenecks in the production process, optimize resource utilization and improve production planning and predictive maintenance facilities. The goal of this study is to identify breakdowns machine parts and schedule maintenance at appropriate times through the use of a DSS and predictive maintenance techniques. Azure predictive maintenance dataset are used for this study. There are sensor data, failure records, maintenance record from a hundred machines in this dataset. A software has been developed to predict breakdown due to machine component failure. At the stage of system and model implementation and design, four continuous, four categorical, one discrete and one class features data sets consisting of approximately one million instances are used for this study. as a consequence, the system that was developed accurately predicts when machine components will fail.