Melez nar (Punica granatum L.) genotiplerinin muhafaza performanslarının belirlenmesi
Determination of storage performance of hybrid pomegranate (Punica granatum L.) genotypes
  1. Tez No: 604590
  2. Yazar: FATİH ÇAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmada, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde farklı pomolojik özellikler taşıyan nar (Punica granatum L.) çeşitlerinin ıslahına yönelik yapılan çalışmalarda elde edilen seleksiyon II aşamasındaki çeşit adayları incelenmiştir. Depolama öncesi yapılan çalışma sonucu elde edilen ümitvar 5 genotip melez birey (18, 19, 39, 40, 13/10) ve 1 Standart Çeşit (İzmir 1513) kullanılmıştır. Çeşit adaylarının depolama performansının belirlenebilmesi amacıyla, en uygun derim zamanında hasat edilen narlar kontrol meyveleri dışında modifiye atmosfer poşetlerinde paketlenerek (MAP), 6 ˚C sıcaklık ve % 90-95 oransal nemde 150 gün süre zarfında muafaza edilmiştir. Değişik depolama ortamlarından 30 günlük periyotlarla alınan örnek meyvelerde, depolama süresi boyunca farklı fiziksel ve kimyasal değerlendirmeler (ağırlık kaybı, meyve kabuk rengi, titre edilebilir asit, suda çözünebilir kuru madde, toplam antosiyanin, toplam fenolik bileşikler, meyve kabuk kalınlığı) yapılarak, meyvelerin kalitelerinde meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Modifiye atmosferde muhafaza edilen meyvelerde ağırlık kayıpları daha az olmuştur, meyvelerin kabuk kalınlığı, titre edilebilir asit miktarı ve meyve kabuk renginin korunmasında da oldukça etkili olmuştur. Çeşit adaylarından 18 No'lu genotip, Nisan ayına kadar başarıyla depolanırken, 19 No'lu genotip, standart çeşitten (İzmir 1513) daha uzun süre dayanabildiği gözlenirken, 5 ay depolanabilmiştir. 40 No'lu genotip ise, standart çeşit ile aynı süre depolanabildiği belirlenmiştir. 39 No'lu aday bunların arkasından gelirken, 13/10 No'lu genotipde, 4 ay depolanabilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda, yeni çeşit adaylarının piyasada gerek yeni tatlar, gerekse de meyvenin azaldığı Mart ve Nisan aylarında piyasada boşluğu doldurması nedeniyle (özellikle 18 nolu genotip) üreticiler ve tüketiciler tarafından beğeni toplayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, pomegranate (Punica granatum L.) candidate varieties, that comes from Ege Agricultural Research Institute pomegranate breeding project in selection II stage with different pomological characteristics, were investigated. Five hybrid individuals / candidate varieties (18, 19, 39, 40, 13/10) and one standard variety (İzmir 1513) obtained from the preliminary storage studies were used. In order to determine the storage performance, candidate varieties harvested at the most appropriate harvest time and kept in a modified atmosphere bag (MAP), except control group, at temperature of 6 ˚C and 90-95% relative humidity for 150 days. Fruits sample taken from different storage environments for 30 days period. Physical and chemical evaluations (weight loss, fruit peel color, titratable acid, water-soluble dry matter, total anthocyanin, total phenolic compounds, fruit peel thickness) and changes in their quality during the study were determined. MAP was effective in decreasing the weights of fruits, quality losses and protecting fruit crust thickness, titratable acid content and fruit crust color. Genotype No. 18 was successfully stored until April, while genotype No. 19 was stored longer than the standard variety (İzmir 1513), i.e. 5 months. Genotype No. 40 remained in storage like standard variety, followed by candidate No. 39, while genotype No. 13/10 was stored for 4 months. As a result of the study, it is thought that the new candidate varieties will be appreciated by the producers and consumers because of the new flavors in the market and the filling of the gap in the market in March and April (especially Genotype No. 18).