İHA ile üretilen ortofoto haritalarda kamera kalibrasyonunun nokta konum doğruluğuna etkisinin incelenmesi
Research of the effect of camera calibration on point location precission according to ortophoto maps produced with UAV
- Tez No: 604613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsansız Hava Araçları (İHA) lar üzerinde pilot olmaksızın, otonom ya da uzaktan kumanda ile kontrol edilen hava araçlarıdır. Klasik hava fotogrametrisine göre hem elde edinme maliyeti, hem uçuş, hem de fotogrametrik donanımları taşıyıcı algılayıcıların iniş ve kalkışı için gerekli olan altyapı düşünüldüğünde çok daha düşük maliyetlidirler ve daha sık peryotlarla uçuş yapılmasını olanaklı kılarlar. İHA'lar metrik olmayan fotogrametrik donanımları taşıyabilen hava platformlarıdır. İHA'lar kısa zamanda daha düşük maliyetle veri elde edilmesi nedeniyle günümüzde pek çok mühendislik projesinde ve haritacılık uygulamalarında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında; DJI Phantom 4 donanımında mevcut olan kameraya ait iki farklı kalibrasyon değerlerinin üç farklı uçuş yüksekliğinden elde edilen ortofoto haritalara doğruluğunun etkisi araştırılmıştır. Gebze Teknik Üniversitesi kampüsü içerisindeki bir alan çalışma alanı olarak seçilmiştir. PI 3000 yazılımı ile kamera kalibrasyonu yapılarak elde edilen hesaplanan parametreler ile normal parametreler arasındaki konum farklılıkları ortaya çıkartılmış olup, ayrıca parametrelerin konum doğruluğuna etkisi araştırılmıştır. Tezin uygulama kısmı arazi ve büro çalışması şeklinde iki kısımdan oluşmaktadır. Arazi çalışmasında georeferanslandırma ve üretilen ortofotoların doğruluklarının analizi için gerekli olan noktaların GPS ile ölçümü ve İHA'lar ile 3 ayrı yükseklikten çalışma alanının fotoğraflanması kısmıdır. Büro çalışması ise ortofotoların üretilip, georeferanslandırılması ve analizlerin yapıldığı kısımdır.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAVs) are autonomous or remote control controlled air vehicles without a pilot. Compared to conventional aerial photogrammetry, both the cost of acquisition, the flight and the photogrammetric equipment are much less costly considering the infrastructure required for the landing and take-off of the carrier sensors, and they enable more frequent flights. UAVs are aerial platforms capable of carrying non-metric photogrammetric equipment. UAVs are being used extensively in many engineering projects and cartography applications due to low cost data acquisition in a short time. In this thesis; The effect of two different calibration values of the camera available on the DJI Phantom 4 equipment to the orthophoto maps obtained from three different flight heights was investigated. An area within the campus of Gebze Technical University was chosen as a study area. PI 3000 software was used to calibrate the camera and the differences between the calculated parameters and the normal parameters were determined. Also, the effect of the parameters on position accuracy was investigated. The application part of the thesis consists of two parts; land and office work. Georeferencing and field measurements of the orthophotos produced by the GPS and measurement of the work area from 3 different heights with UAVs. Office work is the part where orthophotos are produced, georeferenced and analyzed.