Çift kavramalı şanzımanın sürünme tork kontrolü
Creep torque control of dual clutch transmission
  1. Tez No: 604612
  2. Yazar: KAAN ÖZGÖKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalı¸smada bir çift kavramalı şanzımanın sürünme durumunda kavrama torku kontrolü için eyleyici doyumlu durum geri-beslemeli H∞ ve dayanıklı eyleyici doyumlu durum geri-beslemeli H∞ olmak üzere kontrolörler önerilmiş ve bu kontrolörlerin performansları PID kontrolörün performansı ile karşılaştırılmıştır. Sürünme, sürüş konforunu önemli derecede etkileyen, özellikle yogun trafik gibi sık sık dur-kalk manevraları yapmayı gerektirecek durumlarda daha da önem kazanan bir fonksiyondur. Bu konfor ihtiyacı, otomotiv sanayisi ve bu alanda çalışan mühendisler için bir motivasyon kaynagı olmakta, onları yüksek performanslı ve güvenilir kontrol algoritmaları geliştirmeye yönlendirmektedir. Bu çalışmada, ilk olarak bir eyleyici doyumlu ve durum geri beslemeli bir H∞ kontrolcü tasarlanmış ve ileriki aşamalarda bu tasarım model ve parametre belirsizliklerini kapsayacak şekilde dayanıklı hale getirilmiştir. Daha sonrasında ise bu tasarlanan kontrolcülerin bilgisayar ortamında sistem benzetimleri yapılmı¸stır. Elde edilen benzetim sonuçları grafikler üzerinde karşılaştırılmış ve yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, creep control of a dual clutch transmission is subjected. Creep is a functionality which highly affects the driving comfort, especially in conditions such as traffic jams where the driver has to perform stop and go maneuvers frequently. This comfort necessity which is desired by automotive industry motivates the engineers to research high-performance and reliable control techniques. In this work, firstly, a PID controller is designed for the clutch pressure control of the dual clutch transmission during creep. Then, the strongly mathematical grounded state feedback H∞ controller with actuator saturation is designed. In the design, actuator saturator dynamics are included in the controller dynamics to obtain a practically applicable controller. Afterwards, this designed optimal H∞ controller is extended as a robust controller considering the polytopic uncertainities. The proposed controllers are applied on a powertrain model in Simulink environment and the results are compared.