Bor doplanmış elmas elektrotlar kullanılarak imidakloprid ve abamektin etken maddesi içeren pestisitlerin elektrokimyasal oksidasyon ile giderilmesi
Electrochemical oxidation removal of pesticides containing imidacloprid and abamectin by boron-doped diamond electrode
- Tez No: 604628
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR KÜRŞAD KÖRBAHTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Pestisitlerin bilinçsiz ve gerektiğinden fazla kullanımı toprakta ve suda birikimlere yol açmakta ve bu pestisit birikimleri yağmur suyu gibi çeşitli yollarla yeryüzü sularına karışmaktadır. İnsan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldırmak amacıyla pestisitlerin giderimi için alternatif arıtım yöntemleri geliştirilmektedir. Bu çalışmada imidakloprid ve abamektin etken maddesi içeren pestisitlerin elektrokimyasal oksidasyon ile giderimi, Na2SO4 elektroliti varlığında, bor doplanmış elmas (BDD) elektrot kullanılarak kesikli elektrokimyasal reaktörde araştırılmıştır. İşletim parametrelerinin etkileri, 4-20 mA/cm2 akım yoğunluğu, 2-10 g/L elektrolit derişimi, imidakloprid için 40-200 mg/L, abamektin için 2-10 mg/L başlangıç derişimi ve 20-60oC reaksiyon sıcaklığı aralığında incelenmiştir. Optimum işletim koşulları cevap yüzey yöntemi (RSM) kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada yüzde kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) giderimi temel alınmak üzere, pH ve birim m3 KOİ için enerji tüketimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Improper use and overconsumption of pesticides may cause soil, water and air polution. After a rainfall event some pesticide molecules can be trasported via tile-drainage or surface runoff towards receiving aquatic ecosystems. Alternative treatment methods for the removal of pesticides in order to eliminate the adverse effects of pesticides on human health and the environment are developed. In this study, removal of pesticides containing imidacloprid and abamectin removal by by electrochemical oxidation was investigated using boron-doped diamond (BDD) electrode in the presence of Na2SO4 electrolyte in a batch electrochemical reactor. The influence of operating parameters such as current density, electrolyte concetration, initial imidacloprid and abamectin concentration and reaction temperature were studied in the range of 4-20 mA/cm2, 2-10 g/L, 40-200 mg/L and 2-10 mg/L and 20-60oC respectively. The optimum operating conditions wer determined by using response surface methodology (RSM). In this study chemical oxygen demand (COD) removal, energy consumption per m3 COD and pH were investegated.