Design of an extensible colonoscope
Uzayabilir bir kolonoskop tasarımı
- Tez No: 604629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kolonoskopi, kolondaki polip, lezyon ve kanserli doku oluşumu gibi anomalileri tespit etmek için kullanılan standart bir tıbbi tanı yöntemidir. Bu anomalilerin erken teşhisi, kolorektal kanser tedavisinin başarılı olması için çok önemlidir. Kolonoskopi tanıda oldukça başarılı olsa da, bu zor prosedür kolon duvarında rahatsızlık ve olası komplikasyonlara yol açabilmektedir. Üstelik, kolonoskopi fiziksel çaba gerektirmekte ve bir saate kadar sürebilmektedir. Bu tez çalışmasında, esnek ve uzayabilir bir şaft ve ilintili besleme mekanizmalarından oluşan yeni bir kolonoskop tasarlanmıştır. Uzayabilir kolonoskop üç boyutlu uzayda uçtan sürülmektedir. Paralel bir çalışmada geliştirilen pnömatik bir eyleyicinin hedef kolonoskop boyutlarındaki bir versiyonu sayesinde, kolon boyunca büyüme yoluyla ilerler. Tasarlanan şaft, belirli yarıçaplarda bükülecek kadar esnek olmakla birlikte, belirli miktarda sertlik sağlamak için eyleyici borularının etrafına inşa edilmiş farklı eş merkezli katmanlardan oluşur. Besleme tarafında, ayrı besleme mekanizmaları ucu kontrol etmek ve ilerletmek için birlikte çalışır. Geleneksel kolonoskopi işlemlerindekinin aksine, ileri yönde hareketi veren kuvvet arkadan itme yerine uçtan çekme ile uygulanmaktadır. Buna bağlı olarak, kolon duvarı üzerindeki baskının azaltılması ve dolayısıyla ciddi komplikasyonların giderilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Colonoscopy is the standard medical diagnosis method used to detect abnormalities in the colon. Early diagnosis of these abnormalities is crucial for colorectal cancer treatment to succeed. Even though colonoscopy is very successful at diagnosis, this hard procedure may lead to discomfort and possible complications on the colon wall. Colonoscopy requires physical effort and may take up to one hour. In this thesis, a novel colonoscope consisting of a flexible and extensible shaft and corresponding feeding mechanisms are presented. The extensible colonoscope is steered from the tip in 3-dimensional space. It navigates through the colon via growth by means of a miniaturized version of a pneumatic actuator developed in a parallel study. The shaft consists of different concentric segments built around the actuator tubings in order to supply certain amount of rigidity while still being flexible enough to bend at certain radii. At the feeding side, the feeding mechanisms work together to control and advance the tip. Unlike the conventional colonoscopy procedures, force providing forward motion tot eh colonoscope is applied at the tip. Thus, pressure on the colon wall is expected to be reduced eliminating anyserious complications.