Akıtarak sıvama ile imal edilmiş namlu malzemelerinin karakterizasyonu
Characterization of gun barrel materials manufactured by flowform method
  1. Tez No: 604646
  2. Yazar: UMUT KAĞAN KOLTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Flowform, günümüzde stratejik öneme sahip bir soğuk şekillendirme yöntemidir. 19. Yüzyılda Avrupa'da ortaya çıkan ve sonraki yıllarda ABD'ye de taşınan bu yöntem özellikle savunma sanayi ve uzay-havacılık alanlarında roket dış gövdesi, jet motoru güç aktarma organları, nükleer atık saklama kapları, yüksek basınç tüpleri gibi kritik parçaların üretiminde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Stratejik öneminden dolayı literatürde kısıtlı düzeyde bilgiye ulaşılabilmiştir. Bu çalışmada günümüzde klasik yöntemlerle üretilen yiv-set'li namluların flowform yöntemi ile de üretilebileceği ve bu yöntemin namlu nişan hassasiyeti, namlu kullanım ömrü, ateşleme esnasında meydana gelen yüksek basınca dayanım gibi performans parametreleri açısından daha olumlu sonuçlar ortaya çıkaracağı savunulmuş, bu doğrultuda araştırmalar, analizler ve testler gerçekleştirilerek flowform yönteminin malzeme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın yöntem bilgisi, namlunun imalatı ve test aşamaları 1978 yılında kurulmuş ve flowform yöntemleri üzerinde uzmanlaşmış olan REPKON Makine ve Kalıp San. ve Tic. A.Ş'e aittir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine the effects of flow forming method in comparison to classical methods. Flow forming is a cold forming method that has strategic importance nowadays. Arising in Europe in 19th century and also being transferred to the U.S.A. ensuing years, this method has intensely been used in production of critical components such as missile outer casing, jet engine powertrain, nuclear waste containers and high pressurized tubes especially in the areas of defence industry and space-aeronautics. Due to the strategic importance of the subject, limited information could be reached. It has been argued in this study that groove barrels which are produced with classical methods in these days can also be produced with flow forming method and this method will have more positive consequences with regards to performance parameters e.g. barrel sighting sensitivity, barrel lifetime, resistance to high pressure occured during firing. Accordingly, researches, analyses and tests have been conducted to examine the effect of flowform method on the materials. The method information of the study, production of the barrel and test processes belong to REPKON Makine ve Kalıp San. ve Tic. A.Ş. founded in 1978 and specialized in flow forming methods.