Yünlü giysilerde farklı kalıpların ve dikiş tiplerinin dikim performansına etkilerinin incelenmesi
Investigation the effects of different patterns and stitch types on seam performance of the wool clothes
  1. Tez No: 604669
  2. Yazar: HANDE ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA GÜRARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, son yıllarda yünlü giysilerinin değişen giysi kalıplarına farklı dikiş tipleri uygulayarak dikim performansını incelemektir. Günümüzde konfeksiyon sektöründe üretilen giysilerde fitliğin, vücuda oturan kalıpların tercih edildiği görülmektedir. Bu giysilerin de özellikle dikişlerinde patlamalar, açılmalar daha fazla görülmektedir. Bu çalışma ile yünlü giysilerin özellikle farklı kalıplardaki pantolonların ağlarında ve ceketlerin kol evlerinde farklı dikiş ve dikim tipleri uygulanarak dikim performansları incelenecektir. Çalışmanın sonucunda, yünlü giysilerin dikişli bölgelerindeki esnemenin ve dikiş mukavemetinin arttırılması bunun yanında dikiş patlamaları ve sökülmelerinin azaltılması için farklı kalıp, dikiş ve dikim tiplerinin denenerek sonuçların analiz edilmesi hedeflenmektedir. Çalışmanın ilk aşamasında konu ile ilgili literatür araştırılması yapılarak giysi kalıplarındaki gelişmeler, dikiş ve dikim tipleri ayrıntılı olarak belirlenecektir. Çalışmanın ikinci aşamasında deneysel çalışmada kullanılacak yünlü kumaş, giysi kalıpları ve dikiş iplikleri temin edilerek kumaş numunelerine düz dikiş, overlok dikiş ve reçme dikiş ile altı farklı dikim tipi (SSa-1/301, LSc-1/301, LSq-2/301, LSb-1/301, SSc-1/301, LSc-2/301) altı farklı dikiş açısında (0º -30º -45º- 60º- 90º ) uygulanacaktır. Çalışmanın üçüncü aşamasında elde edilen sonuçlar istatistiksel yöntemlerle analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate these wing performance of wool garments by applying different stitch types on different garment patterns in recent years. Fit, body-fit molds arepreferred at the garments produced in the clothing industry.Seam damages and seam openning soccur in the seams of the garments. In this study, seam performance of woo lgarments will be examined by applying different stitchand seam types at crotch area of the trousers and armholes of jackets in different patterns. As a result of this study, it is aimed to analyze the results of different patterns and stitch types in order to increase the stretching and stitch strength in stitched areas of woolgarments, as well as to reduce seam damages. In the first stage of the study, the literature related to the subject will be investigated and the developments in patterns,stitch and seam types will be determined in detail. In these condstage of the study, woolen fabric, patterns and sewing threads to be used in the experimental work will be provided and lockstitch, overlock stitch, chain stitch and six different seam types (SSa-1/301, LSc-1/301, LSq-2/301, LSb-1/301, SSc-1/301, LSc-2/301) at six different seam angles (0º -30º -45º- 60º- 90º ) will be applied. The results obtained in the third stage of the study will be analyzed by statistical methods.