Derin öğrenme ile debi tahmini
Streamflow prediction with deep learning
  1. Tez No: 604668
  2. Yazar: CANER BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF NACİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, web tabanlı bir havza bilgi sisteminin geliştirilmesine yönelik kapsamlı bir proje çerçevesinde yürütülen debi tahmini modellemesinin ve veri analizinin bir kısmına yer verilmiştir. Debi tahmini zor bir iştir çünkü doğrusal olmayan, kaotik, çok boyutlu, anlık ve sürekli süreçleri içerir. Çalışma, temel olarak deşarjdan kaynaklanan günlük deşarj tahminleri bir derin öğrenme yaklaşımı olan Tekrarlayan Sinir Ağları (TSA) modeli ile sunmayı amaçlamaktadır. TSA modeli, Uzun Kısa Süreli Bellek (UKSB) mimarisi ile güçlendirilir ve Adam iyileştirme algoritması ile iyileştirilir. Çalışma sonuçları, geleneksel Yapay Sinir Ağı (YSA) modelleriyle karşılaştırıldığında ümit verici bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, some part of streamflow modelling and data analysis carried out within the frame of a comprehensive project on the web-based development of a watershed information system is reported. Flowrate prediction is a challenging work because it involves nonlinear, chaotic, multi-dimensional, instantaneous and continuous processes. The study basically aims to present the daily discharge predictions from the actual discharge using Recurrent Neural Networks (RNNs) as a deep learning approach. RNN is back ended by the LSTM (Long Short-Term Memory) and improved by an Adam optimization algorithm. The initial results are found promising compared to those of conventional Artificial Neural Network (ANN) models.