Bursa ilindeki kentiçi karayollarının bitkisel tasarım ilkeleri yönünden değerlendirilmesi
Evalution of urban roads in Bursa in terms of planting design principles
  1. Tez No: 604671
  2. Yazar: SEVGİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER SEYİDOĞLU AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kentlerde caddeler, refüjler ve yollar kentin kimliğini yansıtan en önemli öğelerin başında gelmektedir. Kent içi yollarda yapılan bitkisel tasarımlar kent peyzajını zenginleştirilmesinin yanında insanların seyahat süreleri boyunca güzel görünümleri yakalamalarına yardımcı olmaktadır. Türkiye'nin 4. büyük ili olan Bursa'nın merkez ilçeleri içerisinden geçen ve önemli ulaşım ağı noktalarında yer alan kentiçi yollarındaki bitkisel tasarımın değerlendirildiği bu çalışmada kentiçi yolları dört bölgeye ayrılarak ele alınmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda bütün bölgelerin genelinde toplam 74 adet bitki taksonu tespit edilmiştir. Bitkisel çeşitlilik açısından en zengin bölge Acemler Bağlantı Kavşağı ile Atatürk Bulvarı Bağlantı Kavşağı arasında kalan 1. bölge, sonra Acemler Bağlantı Kavşağı ile Mudanya Bulvarı arasında kalan 3. bölge ve arkasından Acemler Bağlantı Kavşağı ile Ankara Yolu-Bursa Çevre Yolu Bağlantı Kavşağı arasında kalan 2. bölge sıralamayı izlemektedir. 4. bölge ise bitkisel anlamda çeşitliliğin en az olduğu bölgedir. Bitki taksonlarının çoğunlukla yol bitkilerndirmelerine uygun taksonlar olduğu, güneş ve yarı gölgeyi tercih ettikleri ve genellikle ekolojik koşullara dayanıklı oldukları belirlenmiştir. Sonuç olarak yol güzergâhı boyunca bitkilendirilmemiş alanların uygun bitki taksonları ile tasarımlarının desteklenmesi ve yollarda görülen eksikliklerin giderilerek sürücülere ve yayalara etkili görünümler kazandırılması ile kent peyzajının zenginleştirilmesi sağlanmış olunacaktır.
Özet (Çeviri)
Streets, refuges and roads are the most importatnt elements reflecting the identity of the city. In addition to enriching the urban landscape the planting designs on urban roads also helps people to capture beautiful views during their travels. In this study ring roads were divided into four regions and the vegetative design of the peripheral roads passing through the central districts and located at important transportation network points of Bursa were evaluated . As a result of evaluations, 74 plant taxons were determined in all regions. The richest regions in terms of plant diversity are in the following order; 1st region between Atatürk Boulevard Junction and Acemler Junction, then the 3rd zone between Acemler connection Junction and Mudanya Boulevard and then 2nd region located between Acemler connection Junction and Ankara Road – Bursa ring road connection junction. The 4th region is the region with the least divesity of plant. It has been determined that plant taxons are mostly taxons suitable for road plants, prefer sun and shade and are generally resistant to ecological conditions. As a result, it will be ensured to enrich the urban to landspace by by supporting the design of the non-planted areas with aproppriate plant taxon and eliminating the deficiencies seen on the roads and providing effective views to the drivers and pedestrians except the densely planted areas along the route.