Kamyon şoför kabini için konfor şartlarına uygun hava sirkülasyonunun incelenmesi
The investigation of proper air circulation for truck cabin according to comfort conditions
  1. Tez No: 604672
  2. Yazar: TUĞBA YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Trafik günümüzün en önemli problemlerinden biridir. Araç kullanıcıları zamanlarının büyük bir bölümünü trafikte geçirmektedir. Araç içerisindeki konfor şartlarının sağlanması sürücü ve yolcuların kendilerini daha rahat hissetmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak fazla sıcak ya da havalandırması iyi yapılmamış, CO2 miktarı yüksek bir araç kabini sürücülerin kendilerini yorgun hissetmesine, dikkat dağınıklığı ya da kısa süreli uyuklamalar gibi problemlere neden olmaktadır. Araç kabinindeki klima hava menfezlerinden gereğinden hızlı gelen hava da sürücü ve yolcularda baş ağrısı gibi rahatsızlık verici etkiler göstermektedir. Bu durumlar sürüş güvenliği konusunda olumsuz etkilere de neden olmaktadr. Araçlardaki HVAC sistemleri araç kabinin iklimlendirilmesini sağlamaktadır ancak bu sistemlerin konfor şartına uygun iklimlendirme yapması geliştirme yapılması gereken bir alandır. Bu tez çalışmasında kamyon kabininde konfor şartlarına uygun olan hava dağılımı ve hava hızı hesaplaması hem uygulamalı hem de sayısal hesaplama ile yapılmıştır. Kamyon kabininde ısı kazanç ve kayıplarının hesaplandığı yaz ve kış kliması hesaplamaları yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda yaz kliması uygulamasında daha fazla ısı kazancı olduğu ve kabin içinin daha fazla soğutma yüküne ihtiyaç olduğu hesaplanmıştır. Bu durum sonucunda kabin içini konfor şartlarına uygun şekilde soğutabilmek için gerekli olan hava debisi ve menfezlerden çıkan hava hızları hesaplanmıştır. CATIA V5 programı ile konfor şartlarına uygun olarak soğutulacak kamyon kabin ve hava kanallarının üç boyutlu katı modeli oluşturulup bu model kullanılarak hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile STAR CCM+ programı çözüm işlemi yapılmıştır. Hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile çözüm sırasında, yaz kliması uygulamalı hesaplamasından çıkan toplam hava debisi giriş debisi olarak kullanılmış olup kabin içinde oluşan hava hızları ve hızların dağılımları incelenmiştir. Çıkan sonuca göre hava hızları istenilen değerlerde çıkmış yolcuyu rahatsız edecek sınırlara ulaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
raffic is one of the most important problems today. Drivers spend most of their time in the traffic. Providing comfort conditions in the vehicle makes drivers and passengers feel more comfortable. Furthermore, hot and poorly ventilated vehicle cabins with high CO2 content causes drivers to feel tired, be distracted or experience short-term sleepiness. If air flow from the air conditioning vents in the vehicle cabin is higher than necessary, this can also cause discomfort, such as headache for the driver and passengers. These situations also have negative effects on driving safety. HVAC systems provide the air conditioning of the vehicle cabin, but it is a subject that needs to be improved to make the proper acclimatization for passenger comfort. In this thesis, air distribution and air velocity necessary for the comfort conditions in a truck cabin were determined both by numerical and finite element calculations. Heat gain and loss calculations were carried out in the truck cabin for summer and winter air conditioning. These calculations showed that, the summer air conditioning application had more heat gain and the truck cabin interior zone required more cooling. As a result, the required air flow rate and the air velocity through the vents were calculated according to the comfort conditions. A three dimensional solid model of the truck cabin to be cooled in accordance with the comfort conditions and the air ducts were created using the CATIA V5 program. The solution was found using this model and STAR CMM+. During the application of computational fluid dynamics, the total air flow rate found from the summer air conditioning results were used as the input to investigate the flow rate, air velocity and air velocity distribution in the truck cabin. According to the results, the calculated air velocities were in the expected range and did not reach the limits that would disturb the passengers.