Konut tipolojisi ve iç mekan kullanımında ekonomik ve sosyal yaşam değişimlerinin rolü ve ipekçiliğin etkileri, Osmanlı (eski Lefke) kasabası örneği
The effects of the economical and social living changes in housing typology, as a sample of Osmaneli town
- Tez No: 152296
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Çalışmada, ekonomik ve sosyal yaşamda yer alan değişimlerin, konut tipolojisi ve iç mekân kullanımına etkisi, Osmaneli kasabası örneğinde, ipekçiliğin kasaba yaşamındaki rolünden hareket edilerek ortaya konulması amaçlanmıştır. Tespitlere ve tarihsel verilere dayanılarak, ekonomik değişme sürecinin kent mekânına ve mimarisine getirdiği güncel sorunların saptanmasına ve yorumlanmasına çalışılmıştır. Çalışmanın Giriş bölümünde amaçlar tammlanmış, konunun kapsamı ortaya koyulurken, benimsenen yöntem açıklanmıştır. Çalışmanın 2. Bölümü,“konut olarak”tanımlanan mekânsal oluşumların Anadolu Osmanlı kent mekânı içindeki yeri ve mekânsal yapı değişimleri ve nedenleri 14.- 19.yüzyıllar arasında tarihsel bir analiz içinde değerlendirilmektedir. Kent mekanındaki değişimin etmenleri, teknolojik gelişimler, nüfus, ekonomi ve uluslararası konjonktür bağlamında ele alınmakta, Anadolu-Osmanlı kent mekânında Tanzimat reformları ve Batılılaşmanın etkileri İstanbul, Bursa gibi kentler ölçeğinde değerlendirilmektedir. 3. Bölümde Marmara Bölgesi genelinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bursa ve yakın çevresindeki yerleşmelerde ipek ticareti, ipek üreticiliği (kozacılık) ve ipek dokumacılığının kent yaşamındaki yeri ele alınmaktadır. İpek ticaretinin gelişmesi, ipek dokumacılığının gelişme ve gerileme evreleri ve nedenleri, ipek üreticiliğinin gelişmesi ve gerilemesi evreleri ve nedenleri açıklanmaktadır. 4. Bölümde, ipekçiliğin ve ipek üreticiliğinin (kozacılığın) kent organizasyonundaki etkisi Bursa ve yakın çevresindeki hanlar, çarşılar, kervansaraylar ve konutlar ölçeğinde ele alınmaktadır. Çalışmanın 5. Bölümünde Osmaneli Kasabası örneğinde mekânsal yapı çözümlenmesi, Tanzimat sonrası meydana gelen değişimler ve kent yerleşimine etkileri ile 20.yüzyıl değişimleri bağlamında tartışılmaktadır. Osmaneli kasabasında ipekçiliğin konut içi bir uğraş oluşunun iç mekâna, konut organizasyonuna etkileri Osmanlı Türk evi genelinden hareketle incelenmektedir. Osmaneli Kasabasında yaşanan göçler ve göçlerin sosyal ve ekonomik hayata etkileri tespit edilirken ipekçiliğin artık günümüzde terk edilmesinin nedenleri ile konut organizasyonuna etkilerinin belirlenmesine çalışılmaktadır. Bu bölümde Osmaneli kasabasında 1993-1995 yıllan arasında yapılan fotografik belgeleme, kentsel rölöve ve bina rölöveleri ve diğer dokümantasyon ve tespit çalışmaları çalışmanın nesnel verilerini teşkil ederken, kasabanın konutlarının plan ve cephe olmak üzere tipolojik analizleri de yapılmıştır. XIÇalışmanın sonuç bölümünde Osmaneli kasabası örneğinde kent mekânı ve konut mekânında meydana gelen değişimlerin tespit edilmesi ve zaman boyutu içinde ele alınmasının önemi vurgulanmış; eski yeni ilişkisinin doğru biçimde kurulması ve koruma planlarının uygulanması ile ilgili çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF THE ECONOMICAL AND SOCIAL LIVING CHANGES IN HOUSING TYPOLOGY, AS A SAMPLE OF OSMANELİ TOWN The main objectives of this study is to establish the effects of economic and social changes in house typology and interior space usage as studied in the example of town of Osmaneli where the silk production is the main parameter of its economic life. In the introduction section of the thesis the main objectives are defined and the preferred methods for the analysis are explained. The second chapter of the thesis examines the developments that can be defined as housing in the Ottoman Anatolia's urban space and their structural changes over time and the reasons behind it between the 14th and 19th centuries in chronological order. The reasons for change over urban space are dealt within the technological advances, fluctuation in population, economy and international relations conjuncture. The effects of Tanzimat reforms and Westernization on the Ottoman Anatolia's urban space are appreciated on smaller scales such as the city of Istanbul and Bursa. In chapter 3, the relation between the urban life and the silk production (cocoon), silk textile manufacturing and silk merchandise in the city of Bursa and its surroundings generally in the Marmara Region during the Ottoman Empire, the progress and decline phase and periods of silk textile manufacturing and the reasons behind are examined and explained. In chapter 4, the effects of silk production and silk textile manufacturing on urban city organisation are analysed in the scale of inns caravanserais, bazaars and housing nearby Bursa. The 5th chapter of the thesis as in the example of Osmaneli town, discusses the functional solutions in structures, the social developments after the Tanzimat period and its effects on urban settlements in the context of 20th century developments. This chapter analyses the silk textile manufacturing process that is based in dwellings and the effects of this kind of occupation on structural design in relation to the Ottoman Turkish house. While the experience of migration of the inhabitants from Osmaneli town and the social and economic effects on daily living are examined, the reasons behind the abandonment of silk textile manufacturing and the effects of migration on dwelling organisation are seeked to be determined. xmIn chapter 6 of the thesis, it is determined that changes are taking place in architectural environment and in interior space usage also in the scale of urban space as a result of the socio-economical changes. The resulting aim of the thesis is to point out the cause of the problems also the changes, and to suggest solutions. It has been pointed out and highlighted the importance of carrying out research by means of an historical period of time and tries to bring out some proposals to evaluate conservation solutions on the sample town Osmaneli. XIV