Mekanik dübellerin dinamik yük etkiler altında yapısal olarak incelenmesi
Structural investigation of mechanical anchors under dynamic load effects
- Tez No: 604678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ön gerilmeli mekanik dübeller, günümüzde yapısal ve yapısal olmayan elemanların beton bağlantılarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Dübeller, statik ve dinamik yük etkilerine maruz kalmaktadır. Statik olarak yük taşıma kapasitelerinin hesaplanması konusunda herhangi bir sorun yaşanmazken, dinamik yükler altında dübellerin karakteristik yapıları ön plana çıkmaktadır. Uygulanan deneylerle bahsi geçen karakteristik yapılara ulaşılır . Söz konusu ürünlerin, yapısal bileşenin etkilerini test ile incelemek oldukça maliyetli ve zaman alıcı olmaktadır. Bu noktada yapılan tasarımın ortaya çıkaracağı sonuçları ivedi olarak görmek, kıyaslamak ve buna uygun şekilde revize etmek adına bilgisayar destekli mühendislik hesaplamaları yapan çözücülerin kullanımı son zamanlarda daha da yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada da alttan kesmeli dübel yapısının, dinamik yük etkisi altında sonlu elemanlar programı yardımıyla yorulma ömrü üzerine çalışma yapılmış, sonuçlar ile yapılan deneyler kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Post-installed anchors are widely used to connect structural and non-structural components with reinforced concrete structures. Post-installed anchors are subjected to static and dynamic load effects. While there is no problem in calculating static load carrying capacities, the characteristic structures of post-installed anchors under dynamic loads come to the fore. With the experiments, the mentioned characteristic structures are reached. It is very costly and time-consuming to test the effects of the structural component of the products in question. At this point, the use of solvents that make computer-aided engineering calculations in order to see the results of the design as urgent, compare and revise accordingly has become more widespread recently. In this study, fatigue life was investigated by using finite element program under the effect of dynamic load of undercut anchor structure and the results were compared with the experiments.