Maleik anhidrit kopolimerlerinin kararlılıklarının çeşitli pH ve ortamlarda incelenmesi
Investigation of Stability of Maleic Anhydride Copolymers in Various pH and Medias
  1. Tez No: 604677
  2. Yazar: GAMZE TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOLUNAY ŞAKAR DAŞDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İlaç alınımında sıklıkla kullanılan klasik yöntemler, sık ve tekrarlanan dozlarda ilaç alınımını gerektirmektedir. Kontrollü salım sistemlerinde ki amaç, ilaç dozunu ayarlama, yan ve zararlı etkileri azaltma ve ilacı hedef bölgeye göndermeye yöneliktir. Kontrollü salım sistemlerinde uygulanacak yer ve amaca göre doğal ve sentetik polimerler kullanılabilir. Günümüzde kontrollü ilaç salınım sistemlerinin büyük kısmını kopolimer-ilaç sistemleri oluşturmaktadır. Bu sistemlerin partikül boyutu ve zeta potanseyili gibi zetasizer ölçümleri ile, sistemlerin yüzey yükleri ve kararlılığı belirlenir. Maleik anhidrid kopolimerleri, alternatif yapıları, hidrolize edilmiş türevlerinin kimyasal ve fiziko-kimyasal özellikleri nedeniyle veya polimerik reaktif etkilerinden dolayı geniş çalışma alanına sahiptir. Maleik anhidrid kopolimerinin vinil asetat, stiren ve metilmetakrilat ile türevlendirilmesi sonucunda kopolimer-ilaç konjugatı olabilecek kopolimerler sentezlenebilir. İlaç taşıyıcı sistemlerin yüzey özellikleri, plazma proteinleriyle etkileşimlerinden sorumludur. Zeta potansiyeli, nano-ilaç dağıtım sistemlerinin çeşitli özellikleri üzerinde büyük etkisi olan kolloidal sistemlerdeki elektrokinetik potansiyeldir. Partikül büyüklüğü ve yük, bu konuda kilit rol oynayabilecek iki ana faktördür. Bu çalışmada, toksik etki göstermediği kanıtlanmış poli (maleik anhidrit-ko-vinil asetat) (MAVA), poli (maleik anhidrit-ko-stiren) (MAST) ve poli(maleik anhidrit-ko-metil metakrilat) (MAMMA) kopolimerleri sentezlendi ve karakterize edildi. MAMMA, MAVA ve MAST ın kararlılığı ve aktivitesini araştırmak için partikül boyutu, mobilitesi ve zeta potansiyel ölçümleri farklı pH'larda ve dekstroz, PBS ve izotonik NaCl çözeltileri gibi yapay vücut sıvılarında zamanın bir fonksiyonu olarak zetasizer cihazı ile yapıldı. MAMMA, MAST ve MAVA'nın farklı pH'larda ve yapay vücut sıvılarında aktivitesi UV-VIS ile kontrol edildi. Bu kopolimerlerin aktivitesi ve kararlılığı zetasizer ve UV-VIS ölçüm sonuçlarına göre karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The classical methods which are frequently used in drugs intake require frequent and repeated doses of medication. The purpose of controlled release systems is to reduce drug dose, reduce side and harmful effects, and deliver the drug to the target site. Natural and synthetic polymers can be used according to the place and purpose to be applied in controlled release systems. Nowadays, most of the controlled drug release systems are made up of copolymer-drug systems. The surface loads and stability of these systems are determined by zetasizer measurements such as particle size and zeta potential of these systems. Copolymers of maleic anhydride (MA) have been extensively studied due to their alternating structure, chemical and physico-chemical properties of their hydrolysed derivatives, or as their action as polymeric reagents. The derivatization of the MA copolymer with vinyl acetate, methylmethacrylate and styrene results in the synthesis of the copolymer-drug conjugates. Surface properties of drug carrier systems are responsible for their interactions with plasma proteins. Zeta potential is a scientific term for electrokinetic potential in colloidal systems which has a major effect on the various properties of nano-drug delivery systems. Particle size and charge are two major factors which could play key roles in this regard. Copolymers of maleic anhydride (MA) have been extensively studied due to their alternating structure, chemical and physico-chemical properties of their hydrolysed derivatives, or as their action as polymeric reagents. MA copolymers formed with vinyl-based molecules could also be covalently coupled, by virtue of their functional groups, to generate polymer–drug conjugates. Surface properties of drug carrier systems are responsible for their interactions with plasma proteins. In this study, poly (maleic anhydride-co-vinyl acetate) (MAVA), poly (maleic anhydride-co-styrene) (MAST) and poly (maleic anhydride-co-methyl methacrylate) (MAMMA) copolymers, which have been proven to show no toxic effect, were synthesized and was characterized. In order to investigate the stability and activity of MAMMA, MAVA and MAST, particle size, mobility and zeta potential measurements were performed with zetasizer as a function of time in different pHs and artificial body fluids such as dextrose, PBS and isotonic NaCl solutions. Activity of MAMMA, MAST and MAVA in different pHs and simulated physiological body fluids was checked by UV-VIS. The activity and stability of this copolimers were compared according to the zetasizer and UV-VIS measurement results.