Life cycle assessment of wind power for electricity generation in Pakistan
Pakistan'da elektrik üretimi için rüzgar gücü yaşam döngüsü değerlendirmesi
  1. Tez No: 604682
  2. Yazar: SAJIDA KHALID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SARI, PROF. DR. İSMAİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Pakistan gelişmekte olan bir ülke ve enerji krizi her zaman ekonomik kalkınmanın önündeki en büyük engel olarak ortaya çıkmıştır. Artan talep ve arz farkının yanı sıra, mevcut enerji karışımının temel olarak çevre ve enerji güvenliği sorunlarına neden olan fosil yakıtlara bağlı olması endişe vericidir. Elektrik üretimi için temiz ve yenilenebilir teknolojilere geçiş çabalarının bir parçası olarak, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı, ABD, Pakistan Meteoroloji Bölümü ve Enerji Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmeler, rüzgar ve güneş enerjisini elektrik üretimi kaynağı olarak kullanma potansiyelini ortaya koydu . Yenilenebilir Enerji Politikasına Göre Alternatif Enerji Geliştirme Kurulu, 2006, yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırım yapmak için bağımsız güç üreticilerini davet etmektedir. Uygulayıcıların ve politika yapıcıların rüzgar enerjisinden faydalanma konusunda çeşitli görüşleri olmuştur. Rüzgar enerjisi projeleri temiz bir enerji kaynağı olarak görünmekle birlikte, yaşam döngüsü değerlendirmesi, kaynakların bir proje yaşam döngüsünde yer alan tüm aşamalardan kaynaklanan etkileri içeren daha geniş bir perspektifte çalışılmasını sağlar. Bu çalışma, Pakistan'da elektrik üretimi için rüzgar enerjisi projesinin, yaşam döngüsü değerlendirme aracı olarak GaBi Education 6.0 kullanılarak yaşam döngüsü perspektifiyle değerlendirilmesini içermektedir. Etki değerlendirmesi, CML probleme yönelik yaklaşım kullanılarak gerçekleştirildi ve hammadde ekstraksiyonundan operasyon aşamasına kadar yaşam döngüsü aşamalarını kapsayan 10 çevresel gösterge değerlendirildi, bu nedenle beşikten kapıya bir çalışma. İnşaat ve işletme aşamasının payı ihmal edilebilir düzeyde iken imalat ve nakliye safhasının çevresel etkiye esas olarak katkıda bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pakistan is a developing country and energy crisis has always emerged as the key hindrance in economic development. Besides the increasing demand and supply gap, it is alarming fact that the current energy mix is mainly dependent on fossil fuels which results in environmental and energy security issues. As part of efforts for transition towards clean and renewable technologies for electricity generation, the assessments carried out by Pakistan Meteorological Department and Ministry of Energy in collaboration with National Renewable Energy Laboratory, USA revealed the huge potential of utilizing wind energy and solar power for the generation of electricity. The Alternative Energy Development Board under its Renewable Energy Policy, 2006 invites independent power producers for investing in the technologies employing renewable energy resources. There has been miscellaneous views of the practitioners and policy makers towards utilizing wind power. Wind power projects appears as a clean source of energy however life cycle assessment enables the resources to be studied in a wider perspective incorporating impacts arising from all stages involved in a project life cycle. This study involves assessment of wind power project for electricity generation in Pakistan with a life cycle perspective using GaBi Education 6.0 as life cycle assessment tool. The impact assessment has been performed by adopting CML problem-oriented approach and 10 environmental indicators have been assessed that incorporated life cycle stages from raw material extraction to operation phase, hence it is a cradle-to-gate study. It has been found that the manufacturing and transportation phase mainly contributes towards environmental impact while the share of construction and operation phase is negligible.