Toksoplazma Gondii'nin çeşitli vücut sıvılarındaki sürekliliği
  1. Tez No: 60475
  2. Yazar: İRFAN PASİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Ö Z.E 23 E.Ü. Tıp Fakültesi Parazitoloji Bilim Dalı Besiyeri Laboratuvarmda yaptığımız denemelerde Toksoplazma gondii trofozoit- lerinin idrar, meni, tükrük, pastörize süt, anne sütü ve taze gözyaşında sürekliliği ve enfektifliliğ& çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci aşaması olan boyama yöntemiyle, idrarda 8 gün, menide 7 g^n, tükrükte 7 gün, pastörize sütte 6 giln9 anne sütünde 5 gü&, taze gözyaşında 2 gün canlı kaldığı bulunmuştur. Çalışmamızın ikinci aşamasında bu sıvlılarda tutulan toksoplazma gondii trofozoitierinin enfeksiyon yeteneği araştırıl mıştır. Buna göre, idrarda 3. günde, tükrükte 6. günde, menide 5. günde anne sütünde 2. günde beyaz farelerde enfeksiyon oluştuğu halde pastörize süt ve gözyaşında tutulan Toksoplazma trofozoitleri ile enfeksiyon oluşturulamamıştır.
Özet (Çeviri)
S'UMMARÎ In this study, durability and virulance of Toksoplazma gondii trophozoites in urine, semen, sputum, pastorized milk, mother milk and fresh tear study was held in Ege University Medicine Faculty Parasxtology Department Laboratories. At the first step, by staining it's found that Toksoplazma gondii lived 8 days in urine, 7 days in semen, 7 days in sputum, 6 days in pastorized milk, 5 days in mother milk, 2 days in fresh tear, At the second step, enfectibility of Toksoplazma gondii trophozoites in these solutions are examined. Enfection occured at the end of third day in urine, sixth day in sputum, fifth day in semen, second day in mother milk at white mouse. No enfection was seen in pastorized milk and fresh tear. X