Hodgkin lenfomalı hastalarda PET/BT metabolik parametreleri ile biyokimyasal verilerin korelasyonu ve prognostik önemi
Prognostic significance of PET/BT metabolic parameters and correlation with inflammatory biomarkers in hodgkin lymphoma
  1. Tez No: 604754
  2. Yazar: TUBA KORKMAZ KAPUKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada HL'da tedavi sonrası yeniden evrelemenin doğru yapılabilmesi, farklı tedavi yaklaşımlarına aday olabilecek risk açısından farklı özellikler gösteren hasta alt gruplarının doğru tanımlanabilmesi amacıyla, önemi giderek artan semikantitatif PET metabolik ölçümlerinden SUVMAX, SUVMEAN, MTV, TLG'nin prognoza etkisini ve son yıllarda kullanılan yeni inflamatuar göstergelerden SII, PNI ,NLR, LMR ile ilişkisini karşılaştırmalı olarak incelemeyi, ileri evre hastalarda prognostik öneme sahip olan kısmen inflamatuar belirteçlerden oluşan IPS7'ye tüm evrelerde anlamlı olabilecek potansiyel alternatif biyobelirteç araştırma sürecine katkıda bulunmayı hedefledik. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde histopatolojik olarak Hodgkin Lenfoma tanısı alan en az 6 ay takip edilmiş otoimmun hastalık ve ikincil malignite öyküsü olmayan, erişkin yaş grubunda olan (17-78) 142 hasta retrospektif olarak dahil edildi. Kayıtlarına ulaşılabilen 52 hastanın tedavi öncesi, tedavi arası ve tedavi sonrası PET metabolik parametrelerinden maksimum standardize uptake değeri (SUVMAX), ortalama standardize uptake değeri (SUVMEAN), metabolik tümör volümü (MTV), total lezyon glikolizis (TLG) ve Deauville skorları kıyaslandı. Klinik inflamatuar parametrelerden tanı anındaki sistemik immun inflamasyon indeksi (SII), prognostik nütrisyonel indeks (PNI), nötrofil/lenfosit oranı (NLR), lenfosit/monosit oranı (LMR), lenfosit, nötrofil, monosit, trombosit sayıları ve lenfosit yüzdesi, B2 mikroglobulin, LDH düzeyleri değerlendirildi. IPS-7 ve IPS-3 skorları hesaplandı. PET/BT metabolik parametreleri ile inflamatuar biyobelirteçlerin korelasyonu ve prognostik önemi incelendi. Bulgular: PET/BT metabolik parametrelerine ulaşılan 52 hastanın tedavi öncesi SUVMAX, SUVMEAN, MTV, TLG sonuçları ile OS ve PFS ilişkisi bulunmadı. SUVMAX iPET, MTV iPET, TLG iPET ve Deauville iPET sonucu pozitif olan hastaların daha kötü prognoza sahip olduğu bulundu. Tedavi sonrası SUVMAX, SUVMEAN, MTV, TLG ve Deauville skoru toplam sağkalım (OS) ile ilişkili bulundu. Erken evre iyi risk grubundaki hastaların progresyonsuz sağkalımının (PFS) daha uzun olduğu bulundu. Bulky hastalığı olan hastalarda PFS olmayanlara göre daha kısa olduğu bulundu. Lenfosit sayısı 4,84, lenfosit/monosit oranı 2,59 olması ve Lenfosit sayısının
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the importance of semiquantitative PET metabolic measurements SUVMAX, SUVMEAN, MTV, TLG on prognosis to correctly re-staging different subgroups of patients might be candidate for different treatment approaches with different risk characteristics. We also aimed to investigate the relationship between new inflammatory markers SII, PNI, NLR, and LMR with PET metabolic parameters to contribute to the potential biomarker research process may be meaningful in all stages alternative to IPS7 which is used in advanced stage. Materials&Methods: A total of 142 patients (17-78) who were histopathologically diagnosed as Hodgkin's Lymphoma and least 6 months followed by the Balcalı Training and Research Hospital of Çukurova University Medical Faculty were included in the study retrospectively. Patients who has secondary malignancy and autoimmune disease are excluded. The maximum standardized uptake value (SUVMAX), mean standardized uptake value (SUVMEAN), metabolic tumor volume (MTV), total lesion glycolysis (TLG) and Deauville scores were obtained from pre-treatment, interim and post-treatment PET/CT of 52 patients. Systemic immune inflammation index (SII), prognostic nutritional index (PNI), neutrophil / lymphocyte ratio (NLR), lymphocyte / monocyte ratio (LMR), lymphocyte, neutrophil, monocyte, platelet counts and lymphocyte percentage, B2 microglobulin, LDH levels were evaluated. IPS-7 and IPS-3 scores were calculated. The correlation of PET / CT metabolic parameters and inflammatory biomarkers and their prognostic significance were examined. Results: PET / CT metabolic parameters SUVMAX, SUVMEAN, MTV, TLG of 52 patients were not correlated with OS and PFS before treatment. Patients with positive SUVMAX iPET, MTV iPET, TLG iPET, and Deauville iPET had a worse prognosis. Post-treatment SUVMAX, SUVMEAN, MTV, TLG and Deauville scores were associated with overall survival (OS). Progression-free survival (PFS) was found to be longer in the early-stage favorable-risk group. Patients with bulky disease were found to have shorter PFS than those without bulky disease. Lymphocyte count 4.84, lymphocyte/monocyte ratio 45, B2 microglobulin value> 2.59, lymphocyte count